Dożynki 2013

Wrzesień 30, 2013

Autor BaS

Rok 2013 rolnicy z terenu powiatu oleskiego również mogli zaliczyć do udanych. Pogoda sprzyjała. Żniwa przebiegały pomyślnie. Na 01. września zaplanowano dożynki gminne. Gospodarzami uroczystości dożynkowych było sołectwo Bodzanowice.
W 2011 roku Boroszowianie odnieśli spektakularny sukces. Ich korowód dożynkowy, po raz pierwszy w historii wyróżniono pierwszym miejscem. W roku 2012 korowód zdobył wyróżnienie. Koronę dożynkową natomiast  oceniono najwyżej. Zdobyła pierwszą nagrodę. Wcześniejsze sukcesy obligowały do wzmożonego wysiłku by pokazać miejscowość z jak najlepszej strony.

DOŻYNKI PARAFIALNE

 

W niedzielę 29 września 2013 roku Boroszowianie świętowali szczęśliwe zakończenie prac żniwnych. Tradycyjnie, po dożynkowym korowodzie spotkali się w swoim zabytkowym kościółku. Podziękowali Panu Bogu za doznane łaski i obfite plony.
W przystrojonym okazjonalnie kościele, łatwiej było o skupienie i modlitwę.

Ksiądz proboszcz Bernard Joszko z nabożnym szacunkiem ucałował pięknie udekorowany chleb, upieczony z nowo zebranych ziaren.

Koronę dożynkową już po raz pięćdziesiąty wyplotła Anna Stencel.

Po zakończeniu mszy świętej, "główni aktorzy" uroczystości stanęli do wspólnego (rodzinnego) zdjęcia. W centrum ustawili Annę Stencel, która tradycyjnie zadbała o godny wystrój lokalnego święta. Dla A.Stencel to pięćdziesiąta rocznica "pracy społecznej". Zapewnia, że jak długo pozwoli zdrowie nie zaniecha swojej działalności.
foto.D.Krawczyk.
DOŻYNKI GMINNE - BODZANOWICE
01 WRZEŚNIA 2013Tak organizatorzy witali gości przybywających na organizowane przez nich gminne święto plonów.

Po uroczystym nabożeństwie w kościele pw. Najświętszej Marii Panny rozpoczęły się przemarsze korowodów dożynkowych.  Role zostały podzielone. Każdy z Boroszowian wie co ma robić, zna swoje miejsce. Tym razem zdecydowano przedstawić scenkę związaną z segregowaniem śmieci.
Tradycją stało się, że Pawła Kajdę obsadza się w zabawnych rolach. W roli skazanego także poradził sobie chociaż wcześniej tej roli nie przećwiczył.Boroszowskiej koronie dożynkowej asystował także proboszcz Bernard Joszko.Na dożynkowej trybunie honorowej stanęli zaproszeni goście.
Oleski burmistrz powitał wszystkich gości, podziękował rolnikom za ich ciężką pracę.


 Starostowie dożynek Justyna Kapust i Gerard Pakuła wręczyli burmistrzowi Sylwestrowi Lewickiemu chleb wypieczony z nowych zbiorów.

Korona dożynkowa i w tym roku była piękna. W efekcie końcowym zdobyła trzecie miejsce. To kolejny zaszczyt dla Anny Stencel, która już od pięćdziesięciu lat wyplata korony dożynkowe dla Boroszowian.

Sołtys Ewa Wieczorek z radością odebrała nagrodę za wyróżnioną koronę dożynkową. To kolejny powód do świętowania.


Wszyscy uczestnicy zasłużyli sobie na poczęstunek. Tylko dzięki ich zaangażowaniu mogło powstać tak kolorowe widowisko.

foto. Norbert Krawczyk