Dożynki 2021

Wrzesień 11, 2021Autor BaS


Na dzień 29 sierpnia 2021 roku gospodarze z Boroszowa pod przewodnictwem sołtyski Ewy Piech i wspierających ją strażaków ochotników zaprosili mieszkańców, ich krewnych i znajomych na święto plonów.


Tradycyjnie rozpoczynała je msza święta będąca okazją do podziękowania Bogu za wypracowany dar i opiekę.

Pięknie przystrojone dziewczyny i chłopaki z dumą wywiązywali się z powierzonych im funkcji reprezentacyjnych. To głównie na nich będą skierowane oczy wszystkich uczestników mszy.
 Ojciec Damian z Borek Wielkich w otoczeniu ministrantów przywitali dożynkowy korowód i zaprosili do świątyni na wspólną modlitwę.

Tradycyjnie, ksiądz proboszcz przekazał parafianom poświęcone chlebki wypieczone z tegorocznych zbiorów.

Grupowe zdjęcia z księdzem proboszczem Bernardem Joszko na długie lata będą ozdobą rodzinnych albumów.


Dożynkowe ozdoby znalazły się zarówno przed domem sołtyski,
jak i przed wiejską salą, do której przeniesiono część artystyczno - rozrywkową!
Zaangażowanymi współorganizatorami obchodów dożynkowych byli strażacy ochotnicy. Skorzystali też z możliwości zaproszenia zaprzyjaźnionych strażaków z Allmersbach im Tal w Niemczech!
!Zabawie dzieci na ulubionych "dmuchańcach" przeszkodził nieco deszcz. Wykorzystały każdą słoneczną chwilę by się zabawić.Miejscowe gospodynie wspierając poczynania sołtyski i strażaków przygotowały wypieki na poczęstunek dla uczestników "rodzinnego" spotkania.

Najmłodsi chętnie korzystali też z urządzeń zabawowych znajdujących się na placu zabaw przy strażackiej remizie i sali.Część artystyczną przygotowały Sylwia i Martyna Roj.

Muzyka, taniec, ruch. Popisy indywidualne i zespołowe wzbudzały zainteresowanie i uznanie uczestników.

Sołtys Ewa Piech była wzruszona i szczęśliwa. Młodzi przedstawiciele rolników wręczyli jej tradycyjny chleb dożynkowy! To symbol udanej pracy ich rodziców.Nasza Kochana Sołtys Ewo!


Papież Franciszek powiedział ,,Nie zaniedbujmy dziękczynienia . Jeśli niesiemy wdzięczność to i świat staje się lepszy. Radość, modlitwa i wdzięczność to trzy postawy, które pozwalają nam żyć w sposób autentyczny”. Modlitwą podziękowaliśmy już Panu Bogu. Teraz spotkaliśmy się razem, aby świętować i radować się, że szczodra ręka Boga dała nam hojne urodzaje. Jako mieszkańcy chcemy też Tobie podziękować. ,,Okazanie wdzięczności jest najprostszą rzeczą, jaką człowiek może zrobić dla drugiego człowieka”. Dziękujemy Ci, że jesteś Naszym Sołtysem. Dziękujemy za wszystko, za Twoje serce, Twój zapał, zaangażowanie, wszystkie prace wykonane, śliczną koronę wyplecioną, za święto pizzy, piernika, pikniki, kiermasze, dożynki, kajaki, chochoły, za reprezentacyjne stroje, wiewiórki, dobre słowo i współpracę. Szczerze dziękujemy za trud wkładany w rozwój naszej wioski. Życzymy Ci byś bez troski chodziła ścieżkami naszej wioski. By mieszkańcy żyli w zgodzie. Żyj nam długo i radośnie. Życzymy Ci tego jednogłośnie. Szanujemy Twą osobę i ten kwiatek dajemy Ci w nagrodę. Z serca za wszystko DZIĘKUJEMY!

Aplauzem na stojąco i odśpiewaniem "sto lat" uczestnicy spotkania przyłączyli się do podziękowania dla sołtyski Ewy Piech.

To miłe kiedy wszyscy Ci dla których podejmuje się wysiłek zauważają i doecniają to. Tym niemniej bez wsparcia tak wielu osób nie dała bym rady - podsumowała Ewa Piech. Dziękuję wszystkim, którzy wspierali mnie i pomagali. Także tym, którzy zechcieli skorzystać z naszej propozycji zabawy!

Dym znad rusztu roznosił smakowite zapachy i zachęcał uczestników do skorzystania z poczęstunku.


Zmienna pogoda nie zniechęcała zarówno dorosłych jak i dzieci do gier i wspólnej zabawy. Jako pierwszy "starego niedźwiedzia" odegrał Paweł Foryta.Gdy tylko kapryśna pogoda chciała odstraszyć rozbawionych dożynkowiczów to przenosili zabawę do wnętrza świetlicy.
W czasie dożynkowej zabawy można było też wspominać trud wniesiony w jej przygotowanie. Podjęli go zarówno dorośli jak i dzieci. Takie społeczne prace  zacieśniają więzi i przygotowują wspólnoty do podejmowania trudnych wyzwań!

By powstał wieniec dożynkowy należało przygotować wiele składowych elementów, a przecież na wieńcu się nie kończy!
Ewa Piech, czujnym okiem doglądała dzieła. To ona też w dużej mierze zadbała o kolorowe stroje dla uczestników pokazu.Aktywnie wypoczywające dzieci oddawały się twórczej pasjii

pod okiem babcii czujnie spoglądających znad stołu rodziców.

Tak zgrany zespół jest gwarancją na przygotowanie jeszcze wielu świątecznych, dających wspólną rozrywkę dni.

DOŻYNKI GMINNE 2021


 W niedzielę, 5 września, w Grodzisku zorganizowano dla gminy Olesno Gminne Dożynki 2021.
Barwny korowód Boroszowian zaprezentował się znakomicie.


Nagrody za najładniejszy korowód:

1. Grodzisko, Łomnica,

2. Wojciechów, Borki Wielkie, Kolonia Łomnicka,

3. Borki Małe, Świercze, Bodzanowice.

Wyróżnienia za korowody dożynkowe: BroniecNagrody za najładniejszą koronę:

1. Świercze, Borki Wielkie,

2. Łowoszów, Wachów, Kucoby,

3. Boroszów, Sowczyce.
Nagrody wręczali - burmistrz Sylwester Lewicki i posłanka na Sejm IX kadencji pani Violetta Porowska


Sołtyskę Ewę Piech wsparła liczna grupa mieszkańców Boroszowa. Z najwyższą klasą zaprezentowali swoją wieś! Bardzo cieszy aktywność młodych.
Zdjęcia:Norbert Krawczyk