TRZY WIEKI KOŚCIOŁA

Listopad 10, 2018Autor BaS

300 ROCZNICA KONSEKRACJI KOŚCIOŁA

W niedzielę 21 października biskup ordynariusz opolski Andrzej Czaja odprawił uroczystą sumę odpustową ku czci św. Jadwigi Śląskiej w Biskupicach. Uroczystość połączono z jubileuszem 300-lecia poświęcenia kolejnego na tym miejscu kościoła parafialnego.
W 1718r. kronikarz naszej parafii napisał:

Dotychczasowy stary drewniany kościół był zbyt mały i nie mógł w dni świąteczne pomieścić wiernych. Był też już bardzo zniszczony. Ten kościół rozebrano i w 1718 r. wybudowano obszerniejszy i okazalszy. Też drewniany. Kościół został oddany pod opiekę św. Jadwigi , patronki Śląska i poświęcony w niedzielę po święcie św. Jadwigi, przy licznym udziale duchowieństwa i wiernych. Poświęcenia dokonał ówczesny proboszcz sternalicki i biskupicki Jan Stanisław Kosmacki. Budowę kościoła prowadził cieśla Jan Miksa z Kraskowa. Wykonał drewnianą tablicę z informacją o tym wydarzeniu”.
Tablica tej treści znajdowała się w przeszłości w kościele świętej Jadwigi. W nieustalonych okolicznościach zaginęła. Przed kilku laty została odnaleziona w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu i nadal tam pozostaje. 
Proboszcz dr Bernard Joszko podjął nieudaną próbę odzyskania tablicy. Zdecydował o wykonaniu jej repliki i ponownym umieszczeniu w kościele świętej Jadwigi Śląskiej w Biskupicach.

.Znamienitym gościem uroczystości stał się ordynariusz opolski, biskup Andrzej Czaja, który po raz kolejny odwiedził Biskupice.


W uroczystościach uczestniczyli min. burmistrz Olesna Sylwester Lewicki oraz wójt gminy Radłów Włodzimierz Kierat.

Biskup Andrzej Czaja z przyjemnością wysłuchał miejscowej orkiestry dętej, a jego uśmiech był oceną umiejętności muzykantów.

Wzrok przyciągały kolorowe floki

Biskup nie potrafił się oprzeć magii odpustowych cukierków.

O świąteczny, okazjonalny wystrój kościoła zadbała Sylwia Kus wspierana przez grupę  parafian.


fot. Norbert Krawczyk

       Norbert Nieslony

Przypis:

Nie zachowały się dokumenty mogące wskazywać w jaki sposób tablica z kościoła w Biskupicach trafiła do muzeum w Bytomiu. Jak sugeruje ksiądz doktor Bernard Joszko winna temu może być powojenna zawierucha. Wersję wydaje się potwierdzać wypis z historii działu etnografii bytomskiego muzeum.

Po II wojnie światowej bytomskie Muzeum Śląskie zostało spadkobiercą kilkuset obiektów po Oberschlesisches Landesmuseum oraz około 3 tysięcy eksponatów ocalałych ze zbiorów etnograficznych Muzeum Śląskiego w Katowicach (były to kolekcje ludowego malarstwa i rzeźby w drewnie, wycinanek, ceramiki, strojów i towarzyszących im ozdób, haftów, tkanin). Dział Etnografii, kierowany przez doktora Longina Malickiego, rozpoczął badania terenowe i działania mające na celu powiększenie kolekcji”.

Fotografia reklamowa - Norbert Nieslony