InformacjeAutor Administrator

Październik 20, 2020DZIELNICOWY DLA BOROSZOWA

Komenda Powiatowa Policji w Oleśnie

46-300 Olesno, ul. Klonowa 1a


Rejon służbowy nr III - asp. Piotr Żywica,
kontakt telefoniczny 47 8636268  lub 514 818 882,

e-mail:dzielnicowy.olesno3@op.policja.gov.pl
Remont trwał od 25 marca  2020 roku. Droga wojewódzka nr 487 znów jest przejezdna na tym odcinku. Oficjalne otwarcie drogi odbyło się 04 września 2020 roku.

W ramach inwestycji przebudowano trzy skrzyżowania, zbudowano ciąg pieszo-rowerowy, chodnik oraz zatoki autobusowe. Prace objęły również wykonanie instalacji technicznych od kanalizacji deszczowej począwszy, po budowę poboczy, skarp czy przepustów.


WYBORY PREZYDENCKIE II TURA - 2020

W DNIU 12 LIPCA 2020 ROKU ODBYŁA SIĘ DRUGA TURA WYBORÓW PREZYDENCKICH.
Prezydentem na drugą kadencję pozostał ANDRZEJ DUDA.


WYBORY PREZYDENCKIE 2020

W dniu 28 czerwca 2020 roku Obywatele RP wybierali prezydenta.
Tradycyjnie lokal wyborczy był także w Boroszowie.


U P A M I Ę T N I Ł !

W niedzielę 01 marca 2020 roku, na oleskich Siedmiu Źródłach odbył się bieg ku Pamięci Żołnierzy Wyklętych “Tropem Wilczym” .
W biegu uczestniczył nasz reprezentant Krzysztof Gorzołka.

WYBORY DO SEJMU I SENATU  2019
W dniu 13 października 2019 roku, przy bardzo dobrej frekwencji odbyły się wybory do Sejmu i Senatu RP. Zarówno politycy jak i pogoda zachęcały do wyjścia z domów. Swoją obywatelską powinność spełnili także mieszkańcy Boroszowa.WARTE   ZAPAMIĘTANIA

I Oleski Maraton Szosowy pod nazwą „Szlakiem Czerwonych Róż".

 

W dniu 02 czerwca 2019 roku 407. rowerzystów pokonało trasę główną oleskiego maratonu szosowego.

Jest nagranie przejazdu przez Boroszów.

Zebrał: Norbert Krawczyk
WYBORY DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO

W dniu 26 maja 2019 r. odbyły się wybory do parlamentu europejskiego. W lokalu wyborczym w Boroszowie głosowano jak na poniższych zestawieniach:
OFICJALNE WYNIKI WYBORÓW W KRAJU!STRAŻACY W AKCJI!

W dniu 01.05.2019 roku druhowie z OSP Boroszów zabezpieczali 46. Międzynarodowy Wyścig Kolarski po Ziemi Kluczborskiej i Oleskiej im. Mieczysława Godzwona.

W wyścigu wzięło udział ponad 130 młodych zawodników z 34 klubów z Polski, Litwy, Słowacji, Czech, Ukrainy i Rosji.

Warto podkreślić, że mimo słonecznej pogody tegoroczny wyścig był bardzo trudny dla kolarzy ze względu na wiatr. Na drugiej ostatniej rundzie, peleton podzielił się na wiele grup, a ostatni zawodnik tracił do czoła peletonu 18 minut.

Zebrał: Norbert Krawczyk


N O W A   R A D A


W dniu o4 marca 2019 r. odbyły się wybory sołtysa i rady sołeckiej w Boroszowie.Pełniąca tą funkcję od 28 kwietnia 2010 Ewa Wieczorek nie wyraziła zgody na ponowne kandydowanie.

Do realizacji w najbliższym terminie pozostawiła rozpoczęte projekty: 

- oświetlenie przy drodze wojewódzkiej nr. 487
- oświetlenie przy drodze powiatowej nr. 1930
- droga rowerowa  


Przy bardzo dobrej frekwencji, co podkreślał burmistrz Sylwester Lewicki, dokonano wyboru nowego sołtysa i rady sołeckiej.

Nową sołtyską wsi Boroszów została - Ewa Piech

W skład nowej rady sołeckiej weszli: 

- Jerzy Famuła.

- Helena Hamela, 

- Małgorzata Nikel, 

- Teresa Skwara,

- Mariola Stasińska-Kotuła, http://boroszow.opx.pl//index.php?option=com_content&task=view&id=39&Itemid=43NA ROWEROWYM SZLAKU


Na oznakowanym szlaku rowerowym w Boroszowie prowadzącym z Olesna do Kluczborka umieszczono tablicę informacyjną (mapę) szlaków rowerowych na terenie gminy Kluczbork.

Mapa zawisła pod lipą na ogrodzeniu zajazdu, gdzie krzyżują się drogi z Olesna do Praszki, Biskupic, Kluczborka i Starego Olesna obok leśnego stawu "Żurawińca".

Na mapie zaznaczono atrakcyjne turystycznie miejsca zlokalizowana w gminie Kluczbork. ZAPRASZAMY DO ZWIEDZANIA!!!

ENERGETYCZNA MODYFIKACJA

Na okres 12 - 14 czerwca 2018 r. energetycy zaplanowali modyfikację napowietrznej linii energetycznej w Boroszowie. Tradycyjne druty zastępowali izolowaną plecionką. Zmechanizowane prace postępowały bardzo sprawnie.


Energetycy mieli wiertło o dużej średnicy, po trzykrotnym zagłębieniu osiągali wymagane  2.2 metra głębokości. Wystarczyły 4 minuty i nowy słup był w pionie.

Zdjęcia: Norbert Krawczyk


XXIII Oleskie Uliczne Biegi Pokoju – Bieg o “Różę Olesna”

Ponad 240 zawodników wystąpiło w biegu głównym XXIII Oleskich Ulicznych Biegów Pokoju, które odbyły się w sobotę 5 maja na oleskim stadionie oraz osiedlu Walce w Oleśnie.

W biegu głównym na 5 km. z nr 1 biegł Jan Augustyniok z Boroszowa (33 miejsce, a 4 jako reprezentant Olesna), a na krótszym dystansie biegli z nr.053 Natalia Maj, z nr.483 Milena Krawczyk i z nr.617 Dominik Maj.

Zebrał: Norbert Krawczyk

KOLARSKIE KIBICOWANIE

W dniu 01,05,2018 roku druchowie z OSP Boroszów kolejny raz zabezpieczali 45. Międzynarodowy Wyścig Kolarski Juniorów Młodszych po Ziemi Kluczborskiej i Oleskiej im. Mieczysława Godzwona o Puchar Prezydenta RP. Mieszkańcy i tym razem kibicowali  kolarzom przejeżdżającym przez naszą miejscowość.


Start w Kluczborku, meta w Gorzowie Śląskim.


Dziewczyny z zainteresowaniem oglądały się za sportowcami?

Samotny lider po pierwszym okrążeniu. Uzyskał 1 minutę przewagi nad  peletonem.

Wyjątkowo niebezpiecznie było na ostrym zakręcie.


Przewidujący strażacy starannie pozamiatali jezdnię by zminimalizować zagrożenie poślizgiem na piasku.Sędzia musiał mieć wgląd na poczynania zawodników!

zdjęcia: Norbert Krawczyk

NOWY DZIELNICOWY POLICJI

Rejon nr III

gmina Olesno

mł.asp. Piotr Żywica

nr pokoju 37

kontakt telefoniczny 34 350 44 03 nr wew.268 lub 514 818 882,

e-mail: dzielnicowy.olesno3@op.policja.gov.pl

 

wykaz podległych miejscowości: 
Boroszów, Kolonia Łomnicka, Leśna, Łomnica, Łowoszów, Stare Olesno, Wysoka, Wachów, Wachowice, Wojciechów.KOLARSKIE EMOCJE
W dniu 01,05,2017 roku druchowie z OSP Boroszów zabezpieczali, a mieszkańcy kibicowali młodym kolarzom przejeżdżającym przez naszą miejscowość.

W dniach 1-3 maja miał miejsce XLIV Międzynarodowy Wyścig Kolarski Juniorów Młodszych im. Mieczysława Godzwona o Puchar Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Na trasie wyścigu znalazł się również Boroszów.

Dla mieszkańców sporo emocji. Dla międzynarodowych uczestników, możliwość poznania piękna ziemi oleskiej!Tuż za głównym peletonem pojawił się jeszcze jeden zawodnik. Z daleka wyglądał znajomo!

Pochylona sylwetka i prędkość jazdy utrudniały szybkie rozpoznanie?

I rower różnił się jakby nieco od wcześniej widzianych u zawodników?

Nie było wątpliwości, niespodziewanym kolarzem okazał się Roch Grabiński, sąsiad i przyjaciel  dotychczas mało znany z wykazanych umiejętności!

Należy przy tym podkreślić, że nie był ostatni!!!Zdjęcia: Norbert KrawczykKRÓTKI KURS PIECZENIA CHLEBA


W dniu 2 marca 2017 r. Grupa Odnowy Wsi w Boroszowie zorganizowała kurs pieczenia chleba w warunkach domowych. Prezentacji dokonała Maria Kowalska z Kolonii Biskupice. W pokazie uczestniczyło 9 gospodyń oraz... Joachim Moczygemba jako główny degustator.

Zdjęcia: Damian KrawczykREGIONALNA HISTORIA

Ks. Bernard Joszko

W naszym wydawnictwie św. Krzyża w Opolu ukazała się książka o naszej parafii pt. „Słuchali dzwonów z dwóch kościołów” ( 550 stron). Zawiera dwie kroniki z naszej wioski: katolickiej szkoły i ewangelickiej parafii. W pierwszej części kroniki te są podane w języku polskim z objaśnieniami , w drugiej części ich treść w języku niemieckim. Książka zawiera bogaty aneks – protokoły wizytacyjne naszej szkoły z XIX w. i treść zeszytów szkolnych z lat 80 i 90. XIX w. Ponadto zawiera bardzo wiele starych zdjęć i widokówek, a także współczesne fotografie z naszych kościołów. Cena egzemplarza 50 zł. Zachęcam do nabycia. Może być pięknym prezentem na urodziny, jubileusz czy też na inną okazję!SEJMIK W BOROSZOWIE?

Na łące, przed oknem swego domu Milenka Krawczyk dostrzegła stadko bocianów. Widok na tyle niecodzienny, że zaalarmowała swego dziadka. Całość została uwieczniona! JESTEŚMY DUMNI!
Agnieszka i Roch Grabińscy mają kolejny powód do dumy. Ich wnuczka, mieszkająca na stałe w Niemczech, Oliwia Wos została powołana do kobiecej reprezentacji Polski do lat 17 w piłce nożnej.

Oliwia Wos - stoi jako trzecia od lewej.

Oliwii Wos (z numerem 6) - na co dzień gra w VFL Bochum. Zagrała w reprezentacji polski kobiet do lat 17 przeciwko Irlandi, Szwecji i Norwegi.

Oliwia jako pierwsza osoba związana z Boroszowem przywdziała strój reprezentantki kraju. To daje nam wszystkim powód do dumy! 
Zgłoszenie do konkursu

Wilkowice, 18.11.2015r.

Szanowni Państwo,

Klub Gaja serdecznie zaprasza do ponownego udziału w konkursie Drzewo Roku. Kandydatury drzew zgłoszone przez państwa w ubiegłorocznej edycji konkursu, które nie znalazły się w finale, mogą ponownie ubiegać się o tytuł Drzewa Roku.

Mogą Państwo przesłać nowy formularz zgłoszeniowy lub potwierdzić w wiadomości zwrotnej chęć ponownego uczestnictwa w konkursie – wówczas Jury rozpatrzy ubiegłoroczne formularze. Na zgłoszenia (lub potwierdzenia) czekamy do 30. listopada 2015r.

To już 6. edycja konkursu w którym szukamy drzewa z opowieścią, drzewa, które pobudza wyobraźnię i integruje lokalną społeczność. Spośród wszystkich zgłoszonych drzew Jury wybierze finałową szesnastkę. Drzewo Roku 2016 natomiast, wybiorą internauci podczas internetowego plebiscytu. Głosowanie to wyłania najważniejsze, najciekawsze, najbardziej lubiane i cenione przez społeczności lokalne drzewo w naszym kraju. Jest także doskonałą okazją do promocji lokalnej ojczyzny i jej walorów przyrodniczych. Ambasadorami konkursu są: reżyser Kazimierz Kutz, podróżniczka i pisarka Elżbieta Dzikowska oraz polski językoznawca, popularyzator wiedzy o języku polskim profesor Jan Miodek.

W finale konkursu Drzewa Roku 2015 znalazło się 16 drzew z nadesłanych 115 zgłoszeń z całej Polski. Podczas głosowania internauci oddali 20 500 ważnych głosów, a na stronie plebiscytu odnotowano ponad 90 000 odsłon. Zdobywcą tytułu Drzewo Roku 2015 został Dąb Bolko z Hniszowa w Gminie Ruda-Huta (woj. lubelskie).Będzie on reprezentował Polskę w konkursie Europejskie Drzewo Roku 2016.

Więcej informacji, regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy do pobrania na stronie Święta Drzewa.

Czekamy na Państwa zgłoszenie!

Pozdrawiamy,
Zespół Klubu Gaja19.11.2015 r.

W odpowiedzi proszę o przyjęcie ponownego zgłoszenia do konkursu "Drzewo roku" pomnikowego dębu z Boroszowa nazywanego "Borosz".

Serdecznie pozdrawiam. Stanisław Banaśkiewicz

(więcej informacji poniżej)


dzień dobry,

Dziękujemy za ponowne zgłoszenie Państwa Drzewa do konkursu Drzewo Roku.

pozdrawiam serdecznie

Jola Migdał


Klub Gaja
ul. Parkowa 10, 43-365 Wilkowice
tel/fax. 33 812 36 94
www.klubgaja.pl
NIEOCZEKIWANY GOŚĆ?
W dniu 16.08.2015 r. na ogrodzony teren przy kościele w Boroszowie przyszła świnia. Nikt nie przyznał się do niej.

Po akcji sołtys Ewy Wieczorek, strażaków i weterynarzy z Dobrodzienia udało się ją "spacyfikować".

Po drodze zdążyła jednak narobić trochę szkody.

Takiej atrakcji na boroszowskim cmentarzu jeszcze nie było!

Nowy prezydent
W dniu 24.05.2015 r. odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Frekwencja i tym razem była zadawalająca. Nie spełniła się wola większości Boroszowian. Nowym prezydentem będzie Andrzej Duda.
informacje zebrał Norbert Krawczyk

XX Oleskie Uliczne Biegi PokojuRówno 300 zawodników stanęło na linii startu głównego biegu o Różę Olesna podczas przeprowadzonych w dniu 09 maja 2015 roku XX Oleskich Ulicznych Biegów Pokoju. Emocji nie brakowało również w zmaganiach rodzin i podczas I Oleskiego Biegu na Rolkach
Pośród biegaczy nie zabrakło też Boroszowian
Najmłodszą zawodniczką z Boroszowa była Milenka Krawczyk. Najbardziej doświadczonym, Krzysztof Gorzołka. Oboje odnieśli sukces.

Konkurencja najmłodszych biegaczy była mocno obsadzona, a dystans 150 m? Wie każdy kto kiedyś próbował!

Milenka (oznaczona strzałką), wykazała niezłomną wolę walki. To jej pierwszy bieg i rywalizacja na tak długim dystansie.

Bieg 11 – rocznik 1998 – 1995 juniorki – 1000 m

Nazwisko i imię

Klub/Szkoła

Numer Startowy

Miejsce

Pytel Ewelina

ZSEiO Olesno

262

1

Drop Aleksandra

ZSEiO Olesno

281

2

Hamela Martyna

ZSZ Olesno

393

3


W gronie dorosłych faworytami byli ciemnoskórzy zawodowcy z Kenii. Krzysztof Gorzołka był tylko o 

7.25 minuty gorszy od najlepszego z nich!WYBORY PREZYDENCKIE
W dniu 10 maja 2015 roku Boroszowianie wzięli udział w wyborach prezydenta RP

Frekwencję można określić jako zadawalającą

Od kilku lat Boroszowianie głosują we własnym lokalu wyborczym. Wcześniej musieli dojeżdżać do Wojciechowa.

Najmłodsi z ciekawością zaglądają do urny. Gdy dorosną taka forma głosowania może być przeżytkiem. Wszystko zastąpi elektronika.

Mimo najlepszych starań i tak potrzebna będzie dogrywka. Obecnego prezydenta Bronisława Komorowskiego wyprzedził kandydat PiS Andrzej Duda.

foto. Norbert Krawczyk

PRACOWITE ŚWIĘTO!

Mimo deszczowej pogody świąteczny dzień 01 maja 2015 roku był pracowity dla mieszkańców Boroszowa. Mieszkańcy oglądali i dopingowali młodych kolarzy startujących w XLII Wyścigu Kolarskim Juniorów Młodszych "Po Ziemi Kluczborskiej i Oleskiej" o puchar Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.  Strażacy z OSP zabezpieczali, by przejazd kolarzy po ziemi boroszowskiej był bezpieczny.


Na każdym skrzyżowaniu dróg znajdowali się strażacy. Nagły wyjazd na drogę nie mógł zagrozić bezpieczeństwu zawodników ani też zakłócić przebiegu zawodów.


Zdarzali się też pechowcy. Temu zawodnikowi zerwał się łańcuch w rowerze. Wcześniej uczestniczył w kraksie - rower wytrzymał zderzenie. Łańcuch najwyraźniej został nadwyrężony.

Na trasie wyścigu znalazł się też Norbert Krawczyk z fotoaparatem. Część zdjęć wykonywał spod parasola.

ORGANIZACYJNY SUKCES?

W dniu 18 kwietnia odbyło się spotkanie informacyjne. Przedstawiciele firmy Orange Polska S. A. w ramach rozbudowy sieci zaproponowali Boroszowianom dostęp do szybkiego Internetu.


Sołtys Ewa Wieczorek przypomniała, że od pięciu lat mieszkańcy Boroszowa zabiegali o poprawę łączności telefonicznej. Burmistrz Olesna nie poprzestał na obietnicach. Wynegocjował możliwość zrealizowania postulatów. Zadeklarował też  współfinansowanie przedsięwzięcia.

Przedstawiciele firmy Orange Polska S.A. przedstawili propozycję rozbudowy sieci, która umożliwi usprawnienie działania telefonów stacjonarnych, możliwość dostępu do telewizji cyfrowej HD oraz do szybkiego internetu. Nie ukrywali, że podstawowym warunkiem jest opłacalność inwestycji, a tą mogą zagwarantować sami mieszkańcy wyrażając akces skorzystania z oferty.

Sala wypełniła się, tym razem większość zainteresowanych stanowili młodzi mieszkańcy Boroszowa. Od lat czekają na możliwość dostępu do szybkiego internetu.


Remont drogi

  Wrzesień 2014 roku zapisze się w pamięci Boroszowian. Po wielu latach rozpoczęto remont drogi z Olesna do Boroszowa. Nadmiernie eksploatowana przez coraz cięższe samochody była już bardzo zniszczona z ograniczeniami prędkości. Przez jakiś czas trzeba będzie pogodzić się z utrudnieniami i objazdem przez Biskupice.

Ola Drop znowu na podium .

Dnia 22 maja 2014 r. na Stadionie Miejskim w Oleśnie rozegrano powiatowe lekkoatletyczne mistrzostwa szkól podstawowych i gimnazjalnych. Wśród najlepszych znalazła się Boroszowianka Aleksandra Drop. W konkurencji biegowej na 1000 metrów zajęła drugie miejsce.

Na podium stanęła wraz z:

1. Natalia Siedlecka PG 1 Olesno

2. Aleksandra Drop PG 1 Olesno

3. Martyna Ligendza Radłów

Więcej na stronie http://www.olesno.pl/miasto-i-gmina/aktualnosci/szkolna-lekkoatletyka-3.html


Sukces Oli

Kolejne XIX Oleskie Uliczne Biegi Pokoju odbyły się 10 maja 2014 r na trasach zlokalizowanych na osiedlu Walce i Stadionie Miejskim w Oleśnie. Prócz sprzyjających warunków pogodowych, w tym dniu dopisała także świetna frekwencja biegów dzieci i młodzieży – 450 uczestniów. Pośród zwyciężców w swojej kategorii, drugie miejsce wywalczyła Aleksandra Drop z Boroszowa. To godny odnotowania sukces. GRATULUJEMY!

Bieg IX Klasy I - III Gimnazjum /dziewczyny/ 10 - 05 - 2014 r.
1. Natalia Siedlecka PG 1 Olesno
2. Aleksandra Drop PG 1 Olesno
3. Martyna Edelman PG 1 Olesno 
Więcej na
:
http://www.olesno.pl/miasto-i-gmina/aktualnosci/xix-oleskie-uliczne-biegi-pokoju-4.htmlKONKURS

Po raz kolejny Rada Sołecka Boroszowa zgłosiła do konkursu "Drzewo roku 2014" rosnący w parku dąb pomnikowy "Borosz". Obszerny tekst poniżej.

http://swietodrzewa.pl/?p=3178#more-3178

W dniu 26 listopada 2013 20:17 użytkownik bastan26 <bastan26@op.pl> napisał:
Witam!
W nawiązaniu do rozmowy telefonicznej z dnia 26.11.2013 r. proszę o przyjęcie zgłoszenia Rady Sołeckiej w Boroszowie gm. Olesno woj. opolskie do konkursu "Drzewo roku 2014". Zgłoszonym drzewem jest rosnący w miejscowości dąb "Borosz" (zdjęcie i opis tak jak w zgłoszeniu drzewo roku 2013).
Pozdrawiam Stanisław Banaśkiewicz (koordynator).

Zgłoszone przez Państwa drzewo weźmie udział w IV edycji konkursu Drzewo Roku. Pozdrawiam Justyna Roman

Klub Gaja
ul. Parkowa 10, 43-365 Wilkowice
tel/fax. 33 812 36 94
www.klubgaja.pl
Dołącz do Klubu Gaja na facebooku
Zobacz Święto Drzewa na facebooku

Dla zainteresowanych

                                             


Herb rodu von Jahn                                                                   Herb rodu von Ziemietzki


Wykonana z piaskowca płyta epitafijna ufundowana w 1792 roku przez Jana Fryderyka von Jahna. Wpisana do ewidencji zabytków Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Opolu.

Upamiętnia żonę i syna fundatora.


Napis na nagrobku uwieńcza zwietrzała płaskorzeźba dwojga herbów.

Herb lewy, rodziny von Jahn, przedstawiał stojącego na tylnych łapach lwa z szablą w przedniej łapie. Tarczę koronował hełm z rozpostartymi skrzydłami orła i gałązką palmową pomiędzy nimi. Tradycja tego znaku sięgała 1786 roku.

Drugi herb, rodu von Ziemietzki, przedstawiał na tarczy sylwetkę konia, z popręgiem. Na hełmie, w koronie wizerunek pół konia z tkwiącym w grzbiecie toporem. Według legend herb ten, zwany Starykoń, pochodził z XI wieku. W ciągu wieków posługiwało się nim ponad sto różnych rodzin. Najstarszy jego wizerunek pieczętny zachował się na dokumencie z 1316 roku, z Toszonowic w kraju morawsko-śląskim.


Przybliżona treść napisu na tablicy odtworzona przez Christiana Wawocznego:


Poświęcam pamięci mojej ukochanej żony Jeanecie Krystianie Beacie von Jahn z domu von Ziemietzki urodzonej w 1758 roku [?] poślubionej 5 listopada 1789 roku. Po tym jak 20. listopada 1791 roku urodziła syna, w dwie godziny po porodzie zmarła. Syn podążył za nią do wieczności 19. grudnia. Oddany mąż Jan Fryderyk von Jahn”.Sandsteinepitaph, gestiftet vom Johann Friedrich von Jahn im Jahre 1792.In die Liste der Denkmalschutzbehörde der Wojwodschaft in Opeln eingetragen.

Erinnert an die Gattin und den Sohn des Stifters.


Die Grabsteinaufschrift wird von einem verwitterten Flachrelief mit zwei Wappen gekrönt.

Das linke Wappen, der Familie von Jahn, stellte einen auf den Hinterpfoten stehenden Löwen mit einem Säbel in der Vorderpfote dar. Das Schutzschild wurde von einem Helm mit den erstreckten Adlerflügeln und einer Palmzweig zwischen ihnen gekrönt. Die Tradition dieses Zeichens reichte bis ins Jahr 1786 zurück.


Das zweite Wappen, der Familie von Ziemietzki, stellte ein Schutzschild dar, auf dem die Gestalt eines Pferdes mit dem Sattelgurt zu sehen war. Auf dem Helm befindete sich die Abbildung eines Halbpferdes mit einem Beil im Rücken. Der Legende nach stammt dieses Wappen, Starykoń (Antiquus Caballus) genannt, aus dem XI Jahrhundert. Innerhalb der Jahrhunderte wurde das besagte Wappen von 100 verschiedenen Familien benutzt. Seine älteste Abbildung blieb in Form eines Siegels auf einem Dokument aus dem Jahre 1316 aus Toschonowitz in der Mährisch-Schlesischen Region erhalten.


Der ungefähre Inhalt der Plattenbeschriftung, der von Christian Wawoczny rekontruiert wurde, lautet:

Dieses widmet seiner geliebten Gattin [?] Jeannette Christiana Beata von Jahn, geborner von Ziemietzki im Jahre 1758, [?]vermählter am 5. November 1789, Ihr treuer Gatte Johann Friedrich von Jahn zum Andenken. Nachdem Sie am 20. November 1791 von einem Sohn entbunden worden war, ist Sie zwei Stunden nach seiner Geburt gestorben. Der Sohn ist Ihr am 19. Dezember in die Ewigkeit nachgegangen.”

BaS - więcej na: www.boroszow.olesno.pl


Album fotograficzny LGD


Pośród wielu zaprezentowanych w albumie zdjęć znalazło się zdjęcie zatytułowane "Przemijanie-świadek historii" przedstawiające pomnikowy dąb z parku w Boroszowie.


Wypadek drogowy!

W dniu 02. 03.2013 r. kierujący, jadąc samochodem od strony Skrońska, z nieustalonej przyczyny zjechał do przydrożnego rowu po przeciwnej stronie patrząc w kierunku jazdy. Samochód rozbił się o rosnące za rowem drzewo. Rannego kierowcę przewieziono do szpitala w Oleśnie.


foto. Norbert Krawczyk


Herby na cmentarnych tablicach

Przy kościele w Boroszowie leżą dwie tablice nagrobne. Napisy na nich są w znacznej mierze zatarte. Podobnie wizerunki herbów znajdujące się na tablicy z piaskowca. Zebrane dane pozwalają na odtworzenie wyglądu herbów oraz wskazanie rodów, które się nimi posługiwały.

     kamień zmoczony wodą


  herb rodu von Ziemietzkitablica posypana drobnym piaskiem

     herb rodu von Jahn
- Herb lewy: rodziny von Jahn, przedstawiał lwa wywijającego szablą. Nad tarczą ukoronowany hełm z rozpostartymi skrzydłami orła z umieszczoną pomiędzy nimi gałązką palmową.
-
Przy drugim herbie, rodu von Ziemietzki, na tarczy widniała sylwetka konia z popręgiem. Na hełmie w koronie wizerunek pół konia, a w nim tkwił topór.
Treść napisów oraz związana z tym historia zostaną ujawnione przy innej okazji.

Opracował Stanisław Banaśkiewicz na podstawie informacji nadesłanych przez p. Christiana WawocznegoKonkurs - "Drzewo roku"

Organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Drzewo Roku 2013 jest Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja z siedzibą w Wilkowicach, ul. Nad Wilkówką 24.

Celem Konkursu jest zwrócenie uwagi na rolę drzew w naszym życiu, wzmocnienie świadomości społecznej w odniesieniu do środowiska, w którym żyjemy oraz wyłonienie najważniejszego, najciekawszego, najbardziej lubianego i cenionego przez społeczności lokalne drzewa w naszym kraju. Poszukujemy drzewa z historią, która pobudza wyobraźnię i scala wspólnotę osób mieszkających w danym regionie.

Wszystkie finałowe drzewa zostaną zaprezentowane na stronie internetowej www.klubgaja/drzewo_roku/ i www.swietodrzewa.plW dniu 25.11.2012 r.Rada Sołecka Boroszowa zgłosiła do konkursu rosnący w parku pomnikowy dąb. Szacunkowy wiek ok. 400 lat. Szacunkowa wysokość ok. 27 m. Obwód na wysokości 1.3 m. - 7.0 m.

Pierwsze historyczne wzmianki o Boroszowie sięgają roku 1300. Wieś należała wówczas do dóbr konwentu kanoników regularnych. Zamieszkujący w nim Augustianie nosili białe habity stąd nazywano ich białymi zakonnikami. W Boroszowie były pięćdziesiąt dwa stawy. Dla augustianów wieś była prawdziwym "spichlerzem ryb". Brzegi stawów porastały drzewa, głównie dęby. Do dziś w miejscowości znajduje się wiele tych drzew, z tego sześć dębów ujętych w wykazie jako pomniki przyrody. Z dwóch pomnikowych dębów pozostały jedynie pnie. Dwa kolejne są już zagrożone, a dwa pozostałe nadal prezentują się okazale. W spróchniałych dębach stwierdzono ślady bytowania pachnicy dębowej, objętej ochroną w ramach programu Natura-2000. Przy jednym ze śródleśnych stawów zwanych żurawińcem, w całości zachowała się aleja dębowa. W 1574 roku nazwa wioski brzmiała Boroschow. W roku 1743, w starych zapiskach, została wymieniona nazwa Borosz. Tak też nazywano najstarszy z rosnących w Boroszowie dębów. Rośnie on w byłym parku dworskim należącym wtedy do rodziny hrabiów Paczeńskich von Tenczin. Dąb "Borosz" był świadkiem historii rozwoju boroszowskiego dominium jak i jego późniejszego upadku. W cieniu dębowych konarów toczyła się historia mieszkańców. Pałac tętnił życiem. Zielonymi alejami przechadzali się goście i gospodarze. Podjeżdżały powozy zaprzężone w kilka para udekorowanych koni. Odbywały się zabawy, ukradkiem spotykali się zakochani, biegały dzieci. Były i smutne czasy, gdy pod drzewem umierali powstańcy i żołnierze. Po ostatniej wojennej zawierusze zarówno pałac jak i zabytkowy dworek, wybudowane na obrzeżach parku, zostały spalone. W wyniku powojennej reformy park dworski został przekazany do administrowania przez lasy państwowe. Jako skrawek zieleni położonej w centrum wsi, nie miał żadnego gospodarczego znaczenia leśnego. Był coraz bardziej zaniedbywany. Zaprzestano "konserwowania" pięciu rosnących w parku pomnikowych dębów. Obecnie brakuje na nich nawet tabliczek "Pomnik przyrody", które są widomym znakiem obowiązku ochrony. O park zadbali mieszkańcy, którzy urządzili sobie w nim miejsce piknikowych spotkań. I tym razem Borosz w swym cieniu skrywał zakochanych. Był niemym świadkiem wielu miłosnych historii. Rośnie na wzniesieniu, w pobliżu miejscowego kościoła, w miejscu pozwalającym na obserwowanie całej okolicy. Elementem łączącym Borosza i kościół stała się tradycja wyplatania wieńców z liści dębowych, którymi przyozdabia się kościół w dniu Marii Magdaleny, patronki kościoła (odpustu). Gdyby Borosz z Boroszowa potrafił mówić, wpierw poprosił by o zabezpieczenie pnia i nadwyrężonych czasem i wiatrami gałęzi. Później opowiedział by wiekową historię miejscowości i jej mieszkańców. Niemal tak pewnym jak to, że „Borosz” nigdy nie przemówi jest przekonanie, że nikt nie zadba o to, aby jeszcze długo pozostawał żywym pomnikiem boroszowskiej ziemi. Dla ochrony przed całkowitym zapomnieniem i dla uczczenia tradycji, ustanowiono dla mieszkańców medal „Dębowej Gwiazdy”. Promuje on ludzi, jak dąb silnych i wytrwałych, którzy nie bacząc na trudności czynią życie bliźnich lepszym, piękniejszym i bogatszym. Wszystko w duchu wspólnej tradycji i historii, ze świadomością tego, że krótki okres życia jest dostatecznie długi na to, aby żyć dobrze i uczciwie.


Treść uzasadnienia zgłoszenia do konkursu opracował Stanisław Banaśkiewicz


Borosz z Boroszowa

W centrum małej podolskiej wsi, zachował się parkowy starodrzew z świerkami srebrnymi, grabami, lipami, a przede wszystkim kilkoma pomnikowymi dębami, które powoli odchodzą w przeszłość – zaczyna swą opowieść najstarsze drzewo.

- Jestem Borosz, bardzo, bardzo stary dąb – może dwustu, może trzystuletni. Nie pamiętam. Mój dziad tak do mnie mówił, wspominając, że to dawna nazwa wsi. Już niewielu nas tu zostało. Wizytówką tej miejscowości byliśmy od zawsze.
Do starych dębów nawiązywała nawet przedwojenna nazwa wsi – Alteneichen. Przez wieki dawałem schronienie owadom, pająkom, ptakom. Mieszkały ze mną wesołe wiewiórki, strachliwe myszki, znalazły sypialnię nietoperze. Teraz zadomowił się nieznany mi dotąd chrząszcz. - Kim jesteś, skąd się tu wziąłeś? – zapytał zaniepokojony Borosz.
- Nazywam się pachnica dębowa. Jest nas już niewiele w przyrodzie, bo też niewiele jest takich miejsc jak to. Gościnę i życie dają nam właśnie stare, nadwyrężone czasem dęby.
- Jakiś czas temu mieszkał tu kozioróg dębosz. Dobrze nam się żyło razem, a teraz ty zajmujesz jego miejsce? Wyraźnie się starzeję – posmutniał, ale nie przerwał wspomnień.
- Kiedy byłem młody, zdrowy i pięknie zielony, Boroszów był wsią z tradycjami. Otaczały ją wspaniałe, bogate w grubego zwierza, jagody i grzyby lasy oraz blisko setka stawów. Stał tu zamek, były folwarki i zakon kanoników regularnych, dla których co piątek, mieszkańcy dostarczali kosze ryb oraz tu, niedaleko, piękna willa. Niestety, czasy świetności już minęły.
- Jak to minęły? – zapytała pachnica.
- Minęły, minęły… Wszędzie rosły dęby. Nad stawami, wzdłuż każdej drogi, nawet wśród pól. W cieniu mych konarów toczyła się historia mieszkańców. Pałac tętnił życiem. Zielonymi alejkami przechadzali się goście i gospodarze. Podjeżdżały powozy, zaprzężone w kilka par, udekorowanych koni. Odbywały się zabawy, ukradkiem spotykali zakochani, biegały dzieci… Chociaż… były i smutne czasy, kiedy pod tymi drzewami umierali powstańcy i żołnierze. Nic już nie pozostało z tamtych czasów, no może tylko mały, stary drewniany kościółek.

- O czym marzysz Boroszu?
Staruszek zamyślił się, długo milczał, a potem powtórzył jak echo.
- O czym marzę? Marzę, by mieszkańcy wyhodowali z mych żołędzi sadzonki i podsadzili przy każdym gospodarstwie. Żeby dzieci i dzieci ich dzieci, pielęgnowały drzewka, przekazując kolejnemu pokoleniu historię Borosza i Boroszowa.

Opracowała Elżbieta Kowalska

Złoszony przez Radę Sołecka Boroszowa  dąb BOROSZ nie zachwycił swoim wyglądem i nie zakwalifikował się do finałowej jedenastki.

JEDENAŚCIE FINAŁOWYCH DRZEW KLUBU GAJA


Zmiana dzielnicowych

W Komendzie Powiatowej Policji w Oleśnie nastąpiły zmiany na stanowisku dzielnicowych. Dzielnicową w Rejon nr III obejmującym miejscowości: Boroszów, Kolonia Łomnicka, Leśna, Łomnica, Łowoszów, Stare Olesno, Wysoka, Wachów, Wachowice, Wojciechów. została:

mł.asp..Katarzyna PACHdyżur pełni w każdy poniedziałek w godz.7.30 – 9.00 w pokoju nr 37

kontakt telefoniczny 34 350 44 03 nr wew.268 lub 514 818 882Strażacy w Warszawie

W dniu 05 sierpnia 2012 roku na Stadionie Narodowym w Warszawie zorganizowano piknik rodzinny dla wszystkich strażaków. Pomieścić mogli się tylko przedstawiciele strażackich jednostek zawodowych i ochotniczych. Nie zabrakło Boroszowian.


Pierwsze pamiątkowe zdjęcie tuż przed rzeką Wisłą, na tle stadionu narodowego.
Stadion narodowy zgromadził ok. 40. tysięcy strażaków z rodzinami, którzy przybyli z całego kraju.

Główną atrakcją był pokaz nowoczesnego sprzętu strażackiego oraz sprawności strażaków.

Ze strażakiem o tak nienagannej sylwetce, każdy chciał się przywitać

Zwiedzając Warszawę nie można pominąć Pałacu Kultury

(Od lewej) Janusz Jurczyk, Bożena Grus z mężem Edwardem, Dariusz Wieczorek z żoną Ewą. Za obiektywem - ?Boroszów na fotografii w Konkursie fotograficznym "Śladami historii"

W dniu 22 czerwca, w Sternalicach odbyło się podsumowanie konkursu "Śladami historii".  LGD "Górna Prosna" planuje wydanie albumu, w którym znajdą się prace z trzech konkursów fotograficznych. Celem albumu będzie promowanie Stowarzyszenia oraz terenu na którym ono działa.Fotografie przesłane na konkurs przedstawiające historyczne obiekty znajdujące się w Boroszowie.
Przemijanie - Świadek historii /pomnikowy dąb w byłym parku dworskim w Boroszowie/Przemijanie - stary folwark /pozostałości folwarku w byłym majątku dworskim w Boroszowie/Przemijanie - powstrzymać czas /malowanie poszycia zewnętrznego na zabytkowym drewnianym kościele w Boroszowie/.

Dwudziestu uczestników przesłało na konkurs 60. prac. Prace z Boroszowa nie spotkały się z uznaniem jurorów. Sam fakt uczestnictwa w konkursie pozwoił na promowanie naszej miejscowości. To należy ocenić w kategorii sukcesu.

foto. BaS

Sportowa pasja

Muszę przyznać że spodobało mi się bieganie i mam zamiar jeszcze kilka razy wystartować w tym roku. W dniu 16 czerwca wystartowałem w Biegu na 10 km. Grand Prix Warszawy Mój nr. startowy 6207. Ostatni znowu nie byłem, odstawiłem więcej pasjonatów biegania niż w Oleśnie. Organizatorzy obiecali wpisać wyniki do internetu w czasie, do dwóch tygodni. Kolejnym moim startem będzie drugi etap Grand Prix Warszawy 15.09.2012. Jesienią może spróbuję wystartować na 15 km.
Nie zapominam o miejscu swojego pochodzenia, stąd mój start w koszulce-nagrodzie z XVII Oleskich Biegów Pokoju
Serdecznie pozdrawiam mieszkańców Boroszowa -  Zbyszek Świcarz

Więcej informacji i wyniki na www.biegi.waw.pl Zakładki na szarym tle na samym środku pozycja 259. Wyniki biegu oraz Galerie zdjęć gdzie jestem na wielu fotkach od startu do momentu gdy dobiegam do mety.Pechowy kierowcaW nocy 13/14-06-2012 kierowca tego samochodu pomylił drogę i utknął na miękkim poboczu ulicy  (koło Grobelnego) . Do godziny 16 droga była nieprzejezdna.
fot. Norbert KrawczykBoroszów "na wystawie"


W dniu 31 maja 2012 roku w kluczborskim muzeum odbyła się wystawa prac artysty plastyka Piotra Grussa. Wśród prac znalazł się obraz przedstawiający kościół w Boroszowie. Nadal istnieje możliwość zakupu tego obrazu.

Bieg pokoju

fot. Kulisy Powiatu

W dniu 12 maja 2012 roku w Oleśnie odbyły się kolejne Uliczne Biegi Pokoju. Międzynarodowa obsada, udział profesjonalistów i amatorów od których często wymaga się wysokiej sprawności fizycznej, stanowiły o wysokiej randze zawodów. O Różę Olesna walczyło 190. zawodników i zawodniczek. Bieg ukończyło 186. wśród nich amator relaksującego biegania Zbigniew Świcarz z Boroszowa. Zajął 182 miejsce z czasem 29.03 min. (Pierwszy był Kenijczyk z czasem 12,57 min.) To wielki sukces jak na sześćdziesięciolatka. Stało się tak jak zapowiedział: sukcesem będzie jak przebiegnę blisko pięciokilometrową trasę, ostatni też pewnie nie będę - stwierdził Zbyszek i dotrzymał słowa. GRATULUJEMY !!!
Będzie piękniej!


Tuż po wjeździe do Boroszowa znajdowała się hałda ziemi oraz reklama nieczynnej już cegielni. Nieco zaniedbany teren szpecił. Nie mogło się to podobać lokalnej gospodyni. Z inicjatywy sołtys Ewy Wieczorek teren wypiękniał.


W uporządkowaniu terenu pomogli: Edward Grus, Marcin Maj, Janusz Jokiel, Janusz Jurczyk. Jak zwykle w takich sytuacjach nie zabrakło męża sołtyski Dariusza Wieczorka.
fot. BaS

Wiosenny kościółSprzątanie i dekorowanie miejscowego kościoła mieszkańcy Boroszowa przejęli na siebie. Tradycja kontynuowana jest z pokolenia na pokolenie. W dniu 20 kwietnia sprzątaniem kościoła zajmowały się Krystyna Kajda z córką Beatą Korzonek i wnukiem Michałem.Michał na razie, pod czujnym okiem babci uczy się dobierania kwiatów.Sztukę wąchania kwiatów opanował już perfekcyjnie.
fot. Bas

Będzie bezpieczniej

Stare, częściowo uszkodzone przez gwałtowną wichurę drzewa zostały wycięte.
Napewno będzie bezpieczniej! Ale czy ładniej? Może mieszkańcy zdecydują się na nowe nasadzenia. Za kilkadziesiąt lat byłoby jak dawniej.Zdjęcia przedstawiają obraz przed ścięciem drzew , w trakcie i po ścięciu  - prace rozpoczęto 29 lutego , a zakończono 02 marca 2012 roku.

fot. Norbert Krawczyk

Zebranie sprawozdawcze


W dniu 18 lutego 2012 roku w remizie OSP spotkali się strażacy ochotnicy z Boroszowa oraz osoby wspierające. Prezes Janusz Jurczyk złożył sprawozdanie z działalności. Zebrani wyrazili jednogłośnie absolutorium dla Zarządu. 

Na sali zgromadzili się mieszkańcy wsi, doświadczeni strażacy oraz osiągająca sukcesy drużyna młodzieżowa.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się Burmistrz Olesna Sylwester Lewicki, jednocześnie prezes Zarządu Gminnego OSP, Tadeusz Rutko, komendant gminny OSP Olesno oraz sołtys Ewa Wieczorek.

Burmistrz S.Lewicki zapewnił, że od wiosny ruszy rozbudowa boksu garażowego. Inwestycja powinna zostać zakończona do połowy 2012 roku. T.Rutko poinformował o działalności straży z powiatu oleskiego wskazując wkład strażaków z Boroszowa


Zebrani z zainteresowaniem wysłuchali sprawozdania prezesa Janusza Jurczyka, a także informacji przedstawionych przez burmistrza Sylwestra Lewickiego i Tadeusza Rutko z oleskiej straży.

Organizatorzy zadbali, by na stołach znalazł się poczęstunek dla uczestników zebrania.

Brązowymi medalami "Za zasługi dla pożarnictwa" wyróżniono Klaudiusza Augustynioka i Bernarda Bartoszka. Medale wręczył Tadeusz Rutko.Wspólne zdjęcie Zarządu OSP Boroszów z wyróżnionymi. Od lewej: Paweł Kajda, Edward Grus, Tadeusz Rutko, Klaudiusz Augustyniok, Sławomir Korzonek, Bernard Bartoszek i Janusz Jurczyk.

Po oficjalnej części zebrania nie zabrakło elementów rywalizacji pomiędzy doświadczonymi druhami, a aspirującą do ich zastąpienia młodzieżą.

W trakcie zebrania padła propozycja, by w odpowiedzi na apel, urządzić składkę pieniężną na rzecz chorego Bartusia Kurhofera. Mimo, że wcześniej nie zapowiadano jej, w "skarbonce" tj. strażackiej czapce, złożono pieniądze w kwocie 415 (czterysta piętnaście) złotych.

fot. Dariusz WieczorekRok 2011 - ich sukces


Sukces, każdemu może kojarzyć się inaczej. Dla Oli Borek oraz Kasi i Krzysia Gorzołków z Boroszowa, sukcesem było ukończenie studiów.  Kasia uzyskała tytuł magistra. Ola i Krzysiu ukończyli studia licencjackie i studiują nadal, by także zostać mistrzami na wybranym kierunku.

Ola BOREK
Mój kierunek: lingwistyka stosowana - język niemiecki z językiem rosyjskim. Wydział humanistyczny Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Kasia GORZOŁKA

Mój kierunek - biotechnologia kosmetologiczna na Uniwersytecie Opolskim, na wydziale Przyrodniczo-Technicznym.

Krzyś GORZOŁKA

Mój kierunek - turystyka i rekreacja na Politechnice Opolskiej, na wydziale Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii

Szopka 2011Przesyłam zdjęcie stajenki - choinki, srebrzyste świerki podarowali Renata i Alojzy Rojowie
Inf. Norbert KrawczykPrzekazanie auta

W dniu 22 października 2011 roku, w Borkach Małych odbyło się przekazanie samochodów pożarniczych dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy  Olesno, w tym dla OSP Boroszów.

Kierowca, Henryk Krawczyk prezentuje się równie dostojnie jak zakupiony ze składek własnych mieszkańców Boroszowa samochód pożarniczy.W czasie uroczystości wyróżniono wielu strażaków ochotników. Brązowe medale "Za zasługi dla pożarnictwa" otrzymali: Grabiński Roch, Kajda Paweł, Korzonek Sławomir, Krawczyk Damian, Moczygemba Jan i Wincer Piotr.
Srebrnymi medalami "Za zasługi dla pożarnictwa" wyróżniono Edwarda Grusa i Janusza Jurczyka.

Wybory parlamentarne 2011W dniu 09 października 2011 roku, na terenie kraju odbyły się wybory parlamentarne. Mieszkańcy Boroszowa po raz trzeci mogli głosować w lokalu wyborczym urządzonym w ich miejscowości. Wcześniej kiedy musieli dojeżdżać do lokalu wyborczego w Wojciechowie, frekwencja wyborcza Boroszowian była słaba. Obecnie lokują się w czołówce powiatu, a nawet przekraczają śrenią wojewódzką.

Wyniki obecnych wyborów przedstawiały się następująco:
- uprawnionych do głosowania - 206,        - wydano kart do głosowania - 102
- oddano głosów ważnych: - do Sejmu 95,   - do Senatu 88

Wybrano do Senatu: 1. Aleksandra Świeykowskiego  z PO - 29 głosami,
                                     2. Józefa Kotysia z Mniejszości Niemieckiej - 19 głosami,
                                     3.  Józefa Małka z PSL - 13 głosami.

W głosowaniu do Sejmu, oddano głosów:   1. Platforma Obywatelska - 29,
                                                                           2. Prawo i Sprawiedliwość - 15,
                                                                           3. Ruch Palikota - 12,
                                                                           4. Mniejszość Niemiecka - 11.     Strażackie zawody


Fot. Henryk Krawczyk

W dniu 26 czerwca w Łomnicy odbyły się gminne zawody strażackie. Młodzieżowa drużyna z Boroszowa zajęła na nich I miejsce (więcej w rubryce "O nas"). Wynik ten uprawniał do uczestnictwa w zawodach powiatowych, które odbyły się w dniu 24 września w Zębowicach. Boroszowska drużyna wystąpiła w składzie:  Ola Drop , Sabina Jurczyk, Patrycja Korzonek , Marek Włóczyk , Andrea i Mateusz Nikel , Jan i Józef Augustyniok , Marcin Krawczyk . W roli opiekunów wystąpili: Janusz Jurczyk - prezes OSP i Paweł Kajda - komendant OSP Boroszów. Tym razem podium nie było. Jako sukces należy uznać samo uczestnictwo w tak prestiżowych zawodach. Ważna też jest integracja młodych Boroszowian i chęć do podejmowania trudnych wyzwań.


Elektryczna modernizacjaOd dnia 25 sierpnia 2011roku trwa modernizacja linii energetycznych w Boroszowie. Mieszkańcy narzekali wcześniej na spaki napięcia wpływające na awaryjność urządzeń elektrycznych. Energetycy zakładali nowe "zaplatane", mniej awaryjne  przewody co zapobiegnie zarzucaniu ich przez wiatr. Prace podzielone będą na kilka etapów.fot. Norbert Krawczyk


Zebranie wiejskie
W dniu 25 sierpnia 2011 roku odbyło się zorganizowane przez Radę Sołecką zebranie wiejskie. Głównymi tematami było: - rozdysponowanie funduszu sołeckiego na 2011 rok (modernizacja ogrzewania w świetlicy), - Plan wydatkowania funduszu sołeckiego na 2012 rok (docieplenie budynku świetlicy OSP). - omówienie udziału w dożynkach gminnych oraz organizacja dożynek parafialnych.

Gwałtowna burza


W dniu 19,08.2011 roku około godziny 13.30 nagle na dworze zrobiło się ciemno. Z nieba spadła ściana deszczu. Gwałtowny wiatr łamał drzewa i gałęzie. Przewracały się słupy telefoniczne. Zerwały się przewody elektryczne. Wszystko trwało niecałe dziesięć minut. Później do akcji musieli przystąpić strażacy.

Niecodzienna przygoda


W dniu 03 sierpnia około godziny 17.00 na polu Rocha Grabińskiego w Boroszowie wylądował szybowiec. Awaryjne lądowanie pilota z Częstochowy zakończyło się pomyślnie. Dostarczyło niezapomnianych wrażeń Zofii, Oli i Kamilowi Drop, Patrycji Korzonek i Marcinowi Rymarczykowi.
fot. Norbert Krawczyk
Przegranych nie było!

Tradycją Boroszowian stały się rozgrywki piłkarskie. W dniu odpustu, po świątecznym obiedzie mieszkańcy spotykają się w parku. Tam kawalerowie grają w piłkę nożną przeciwko żonatym. Wyniki bywają bardzo różne. Zawsze świetna jest zabawa. Tak było i w dniu 17 lipca 2011 roku.Trybuny (takie jakie są) wypełniają się niemal po brzegi.Loża honorowa zarezerwowana jest dla seniorów.  Ich następcy też stać nie muszą.Kibicie dzielą się na wyraźne frakcje. Ci, którzy chcą się czegoś nauczyć siadają najbliżej boiska.Piłkarski poker rozpoczyna się.Tu nie ma czasu na zastanawianie się. Piłka nadal w grze!Już nie ta waga. Ale w naszych czasach grało się inaczej? Dziś postoimy w cieniu.Jest wesoło. Kto wygrywa? Nie wiadomo! Paweł jest zdenerwowany, ale tylko wypali papierosa i wraca do gry. Badań antydopingowych nie będzie.Główny doping pochodzi z tej właśnie loży. Kawalerowie chcą się pokazać z jak najlepszej strony. Żonaci zaś udowodnić, że z gry jeszcze nie wypadli.Mecz i tym razem wygrali kawalerowie. Wynik? Nie ma większego znaczenia. Liczyła się zabawa, a ta była przednia. Do zobaczenia za rok. Nikt nie obiecał, że rzuci palenie i ...

fot. Ewa WieczorekWyróżnieniaW dniu 29 czerwca w czasie walnego zgromadzenia rzemieślników z powiatu oleskiego wyróżnienie odebrał także Alojzy Roj. Otrzymał odznakę wyróżniającą "Za szkolenie uczniów w rzemiośle". Wiele pozytywnych słów wypowiedział też o nim kierownik cechu Zbigniew Michalczyk.

Interwencja


Po interwencji  mieszkańców, na wniosek sołtyski Ewy Wieczorek, w miejscach "zagrożonych" umieszczono tablice informacyjne. Sprawa pozostaje jasna zarówno dla "śmieciarzy" jak i tych, którym porządek "leży na sercu". Wiadomo dokąd zadzwonić !Konkurs "Najpiękniejszy ogród"


W dniu 14 czerwca, Joanna i Stanisław Banaśkiewiczowie zgłosili do konkursu swój przydomowy ogród.  


Pożar zabudowań

 W dniu 01 czerwca 2011 roku, około godziny 16.00 miał miejsce pożar w zabudowaniach Więcławików.


W czasie gwałtownej burzy od wyładowań atmosferycznych zapaliła się konstrukcja
dachu na budynku mieszkalnym,Jako pierwsi na miejsce pożaru przybyli strażacy ochotnicy z Boroszowa. Dzięki ich sprawnej akcji, pożar został ugaszony w zarodku. Spaleniu uległa jedynie część konstrukcji dachowej i pokrycia dachu.Po zakończeniu akcji gaśniczej, strażacy pomogli  w prowizorycznym zabezpieczeniu dachu.


Chrzest bojowy przeszedł też zakupiony przez mieszkańców samochód. Wyposażone w zbiornik z wodą auto, pozwoliło na natychmiastowe podjęcie akcji gaśniczej. Było to podstawą sukcesu strażaków.


Misje Święte
2011W okresie od 14 do 22 maja 2011 roku w Parafii Boroszów odbywały się misje parafialne. Poprowadzili je misjonarze werbiści Henryk Kałuża i Jan Pawłowski.Ksiądz Henryk Kałuża modlił się i śpiewał dla wszystkich Boroszowian. Pozdrawiał mieszkających za granicą, także tych zza oceanu.


Fot: N.Krawczyk

Wspólnota mieszkańców

Jodła koreańska i srebrny świerk były ozdobą tej boroszowskiej posesji.  Urosły zbyt duże. Pięknem należy się dzielić.


Bez wierzchołków drzewa wyglądają inaczej. Obcięte wierzchołki obu drzew stały się dekoracją świątecznej szopki 2010 roku w miejscowym kościele.


O efekt końcowy  zadbał Norbert Krawczyk. Świąteczną szopkę roku 2010, w boroszowskim kościele po raz pierwszy przyozdabiały  jodła koreańska i srebrny świerk podarowane przez Stanisława Banaśkiewicza.