Pogawędki

Grudzień 24, 2020Autor Administrator

SERCE DLA SENIORA!


W dniu 10 grudnia 2009 roku w świetlicy wiejskiej w Boroszowie miało miejsce spotkanie opłatkowe. Zainicjowane przez Grupę Odnowy Wsi, a wsparte przez Radę Sołecką i radną Bożenę Grus. Do udziału zaproszono starszych - aktualnych i byłych mieszkańców miejscowości.
Organizatorów, którzy włożyli wiele trudu by uroczystość była podniosła, a stoły obficie zastawione reprezentowała Liderka Grupy Odnowy Wsi Krystyna Kajda. W kuchni krzątało się dziesięć pań, które już w domu przygotowały wiele wigilijnych potraw. Także wypieki. Samorząd wiejski reprezentował sołtys Jerzy Famuła. Dopisał niezawodny ksiądz proboszcz Bernard Joszko. Na część artystyczną dołączył także burmistrz Olesna Sylwester Lewicki.
Młodzi mieszkańcy Boroszowa przygotowali przedstawienie jasełkowe. Do Dzieciątka Jezusa przychodzili bohaterowie bajek ofiarowując mu bajkowe dary. Montaż słowno - muzyczny przygotowała Dominika Famuła.
Spotkania stały się oczekiwaną przez seniorów tradycją. Krystyna Kajda z niezmordowaną GOW wspierane przez nowe: sołtys Ewę Wieczorek i radną Edeltraudę Zug, a także prezesa OSP Janusza Jurczyka sprawiali, że boroszowskie spotkania opłatkowe nabierały blasku.
Oprawę artystyczną wciąż zapewniały miejscowe dzieci. Scenariusz napisały i próby nadzorowały Manuela Roj i Sabina Jurczyk.
W czasie integracyjnych spotkań miały też miejsca inne okazjonalne uroczystości. Np. pięćdziesiątą piątą rocznicę ślubu obchodzili Anna i Alojzy Stencel, a osiemdziesiąte urodziny Stanisław Drop.
Wspominano i modlono się za tych, którzy w ciągu minionego roku odeszli.
W 2012 roku
W roli gwiazd wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Oleśnie. Zebranych powitała dyrektorka szkoły Teresa Wiecha. Dzieciom towarzyszyła także wicedyrektorka Grażyna Lipińska. Oraz wychowawcy, którzy przygotowali dzieci: Iwona Mielczarek i Arkadiusz Suchara. Zadowoleni byli wszyscy. Od tego czasu dzieci szkolne pośród których były też dzieci pochodzące z Boroszowa stanowili oprawę spotkań opłatkowych.
Do grona organizatorów dołączyła Rada Parafialna, a druhów z OSP reprezentował Damian Krawczyk. W 2018 roku po raz ostatni jako sołtys wystąpiła Ewa Wieczorek. Działalność zakończyła też Grupa Odnowy Wsi, której liderowała Krystyna Kajda.
W 2019 roku zmienił się sołtys i Rada Sołecka. Nowa Sołtys Ewa Piech zdecydowała, że spotkania opłatkowe z seniorami będą kontynuowane. Wsparli ją strażacy ochotnicy.
Całości przygotowań swój czas poświęcili: Klara Kopeć, Teresa Skwara, Gabriela Kajda, Agata Krawczyk, Aniela Gorzołka, Sylwia Krawczyk, Ewa Piech, Irena Anczurowska i Krystyna Kajda. Seniorów przy stołach obsługiwali druhowie: Darek Wieczorek, Sławek Korzonek, Damian Krawczyk i Krzysztof Gorzołka.
Na zakończenie uczestnicy otrzymali serduszka wykonane przez dzieci na zorganizowanych przez panią sołtys warsztatach z umiejętności wykonywania świątecznych ozdób.
W spotkaniach zawsze uczestniczył Burmistrz Olesna Sylwester Lewicki zyskując tym sympatię Boroszowian, czasami jego przedstawiciel. Boroszowian odwiedzał też Senator RP Aleksander Świeykowski oraz artysta plastyk Piotr Gruss, który podarował swój obraz przedstawiający kościół.
Każde ze spotkań było bogato udokumentowane medialnie fotograficznie, a wiele opisane w tygodniku „Kulisy Powiatu”.
W 2020 roku tradycja musiała zostać przerwana. Zakaz zgromadzeń wynikający z pandemii koronawirusa uniemożliwił urządzenie spotkania opłatkowego. W dniu 16 grudnia odbyła się jednak tradycyjna także msza w intencji seniorów. Sołtys Ewa Piech zdecydowała też, że dla wszystkich seniorów, którzy znajdowali się na liście zapraszanych zostaną przygotowane karki z życzeniami o treści:

Najwspanialszą rzeczą podczas tych najbardziej rodzinnych
Świąt Bożego Narodzenia jest możliwość przebywania z osobami,
o których często pamiętamy i dlatego życzymy
Wam
wspaniałej świątecznej atmosfery, ciepła, radości oraz
przede wszystkim zdrowia
WESOŁYCH ŚWIĄT!
Mieszkańcy Boroszowa wraz z Sołtysem,
Grupa Odnowy Wsi, Rada Parafialna, OSP”.

Każdemu z seniorów wysłano też serduszko, takie jak na spotkaniu w roku poprzednim.
Miniony rok obfitował w różne lokalne zawirowania społeczne. Jedne organizacje nie przetrwały próby czasu, a Grupa Odnowy Wsi reaktywowała się pod przewodnictwem Agnieszki Jokiel by wspierać aktywność Pani Sołtys. Niezmiennie stałym, aktywnym oparciem dla sołtysa byli druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej.Dla osób którym nie można było zorganizować "opłatkowego spotkania" i pozostałych mieszkańców, po niedzielnej mszy w dniu 20 grudnia "dziewczyny" zorganizowały poczęstunek! Podtrzynano w ten sposób wieloletnią tradycję "serca dla seniora". Dla nieobecnych można było zabrać pyszności do domów! 

Wielu wzruszonych seniorów dziękowało za pamięć i odwzajemniało życzenia. W większości czynili to telefonicznie. Były też bardziej tradycyjne formy wyrażenia wdzięczności.


Ludzie najczęściej odchodzą w nocy…

Przeglądałem materiały, które zgromadziłem i trafiłem na ten artykuł - wspomina Norbert Krawczyk. Już dokładnie nie pamiętam skąd pochodzi, ale jest interesującą lekturą przy okazji Wszystkich Świętych. Trochę długi jak na stronę Boroszowa, ale pomyślałem, że warto podzielić się nim z zainteresowanymi.  Pobudza do zastanowienia i refleksji! 


Pamiętam swoje umieranie. Tunel, przez który szedłem, światło na końcu. Było jasne i nie oślepiało – mówi ksiądz Adam Trzaska, który przeżył śmierć kliniczną, a w krakowskim Hospicjum św. Łazarza pomógł przejść na drugą stronę dziewięciu tysiącom ludzi.
W hospicjum są 43 łóżka, każdego roku umiera na nich nawet 500 pacjentów. Ksiądz pracuje tutaj blisko 19 lat. – Mam wrażenie, że raz Bóg dał mi cud, aby pokazać, że to, co tutaj robię, ma sens – wyznaje.
Opowiada także o nadziei, która pozwala mu zachować siłę w ciężkich momentach.
Dawid Serafin: Śmierci nie ma?
Ksiądz Adam Trzaska: Jest.
Ale przecież chcemy wierzyć, że będziemy żyli wiecznie.
Można próbować uciec od śmierci. Nie chcemy w życiu się zatrzymać i pomyśleć o tym, że to nas kiedyś dotknie. Podświadomie czujemy, że to jest nasz los, ale nie chcemy się z tym skonfrontować.
Chyba po prostu nie wiemy jak.
Pamiętam parafię, w której ksiądz proboszcz miał w zwyczaju po zakończonym pogrzebie zwracać się do zebranych na cmentarzu. Mówił im: a teraz pomódlmy się za tego, którego pierwszego z nas Pan Bóg powoła. I pamiętam bunt ludzi, którzy nie chcieli takiej modlitwy.
Nie potrafimy o śmierci słuchać?
Na pewno się śmierci boimy. To jest coś, czego nikt z nas namacalnie nie przeżył. Nawet jeśli jesteśmy z nią oswojeni czy potrafimy sobie wiele rzeczy wyjaśnić, to wciąż jest wiele znaków zapytania. Myślę, że stąd ten lęk.
Jak ksiądz o niej opowiada?
Nie chcę mówić w sposób skomplikowany. Naukowym językiem tego nie opowiemy. Śmierć jest bardzo prosta, normalna i ludzka. Dlatego mówię to, co czuję i czego doświadczyłem. Do mnie przemawiają konkretne momenty z życia ludzi, którzy tutaj trafili.
"Ratujcie, tu są diabły i chcą mnie porwać"
Jakie to momenty?
Był człowiek, który leżał na łóżku i mówił: ratujcie, tu są diabły i chcą mnie porwać. Zapytałem panią doktor, czy to mogą być omamy lub halucynacje po zażyciu leków. Ona powiedziała, że nie. I podchodzę do tego człowieka, który odganiał diabły. Modlę się nad nim. Raz jeszcze udzielam sakramentu namaszczenia. Ten mężczyzna po skończonych modlitwach mówi delikatnie do swojej żony i dwóch córek: o, diabły już poszły. I umiera. Spokojnie. To robi wrażenie na człowieku. Ma się poczucie, że uczestniczy w czymś niezwykłym. W czymś, czego nie widzimy oczami.
Hospicjum to brama do innej rzeczywistości?
To miejsce, gdzie w odchodzącym człowieku niebo styka się z ziemią.
Pamięta ksiądz choć ułamek tych odchodzących ludzi, którym towarzyszył?
Bardzo wielu. W taki geograficzny sposób. Wiem, na którym oddziale leżeli, w której sali, na którym łóżku. Pamiętam historie ich życia.
Raczej ostatni akt tych historii.
Ale każda z osób, które do nas trafiają, potrafi mi powiedzieć, co było wcześniej. Jedna więcej, a inna mniej. Człowiek niesie ze sobą historię swojego życia. Tych opowieści nie można ze sobą porównać.
Można za to policzyć. Przez blisko 19 lat uzbierało się u księdza ok. 9 tys. tych historii. Można się do nich przyzwyczaić?
Każdy człowiek jest dla nas kimś innym. Tak samo jak każde umieranie jest inne. Niby dzieje się to samo, człowiek odchodzi. Jednak za każdym razem jest inaczej. Inny jest grymas twarzy, inne dolegliwości, inni ludzie przy łóżku umierającego. Do tego nie da się przyzwyczaić.
Kiedy ksiądz po raz pierwszy zetknął się ze śmiercią w swoim życiu?
Pamiętam śmierć mojego dziadka, który odszedł w 1985 r. Dla niego ważne były niedzielne nieszpory i koronka do Bożego Miłosierdzia. Umarł w niedzielę o godzinie 15. Pamiętam też swoje umieranie. Jako uczeń pierwszej klasy szkoły podstawowej zostałem potrącony przez samochód. Do dziś mam ślady po szyciu na głowie. W seminarium przeżyłem zatrucie tlenkiem węgla i śmierć kliniczną.
Było pytanie: dlaczego żyję?
Nie zastanawiałem się, szybko stało się to czymś normalnym. Pamiętam jednak, że zatrułem się o godzinie 8, a na toksykologię do szpitala trafiłem o godzinie 14. Kiedy się ocknąłem, pani doktor zmierzyła mi ciśnienie i wyszło jej 280 na 210. I zapytała: co w takim razie było o godzinie 8 rano? Potem sprawdziła mi kreatyninę we krwi. I okazało się, że jest na granicy życia i śmierci. I zapytała: co było rano i dlaczego nie straciłem pamięci. Te pytania uświadomiły mi, że w moim życiu zdarzyło się coś nadzwyczajnego.
Często powtarza ksiądz, że umierający widzą więcej. Co ksiądz widział przez tych kilka godzin?
Takie rzeczy, o których mówi się przy śmierci klinicznej. Tunel, przez który szedłem, światło na końcu. Było jasne i nie oślepiało. Miało w sobie coś przyciągającego. Miałem świadomość tego, co zostaje za mną. Rodzina, z której wyrosłem. Książki, które lubiłem. I wiedziałem, że ta rzeczywistość, do której idę, przekracza to wszystko, co do tej pory znałem.
Żal było zawracać z tej drogi?
To było jakby poza mną. To nie jest pytanie do mnie. Ja się nagle obudziłem.
"Pamiętam tunel, przez który szedłem, światło na końcu. Było jasne i nie oślepiało"
Czym dla księdza jest śmierć?
Wydaje mi się, że w ogóle śmierci nie ma. Śmierć to pojęcie dla ludzi, którzy w jakiś sposób chcą określić koniec życia człowieka. Ale tak naprawdę jest nie śmierć, a przejście.
Boi się ksiądz swojej śmierci?
Z jednej strony wydaje mi się, że się nie boję, bo już ją przeżywałem. Jestem jakoś przeświadczony o tym, że jest to pozytywne doświadczenie. Zdaję sobie jednak sprawę, że w każdym z nas jest lęk przed śmiercią. Więc jak przyjdzie już czas na odejście, to mnie też może dotknąć lęk.
Łatwiej jest osobie duchownej zrozumieć i zaakceptować śmierć?
Zrozumieć powinno być łatwiej. Zaakceptować już niekoniecznie. Może jako księża więcej o śmierci czytaliśmy, więcej słyszeliśmy, ja w hospicjum więcej widziałem. Jesteśmy jednak tylko ludźmi. Nie potrafię powiedzieć, dlaczego Pan Bóg w Piśmie Świętym nie powiedział, jak będzie wyglądać niebo. Nie potrafię powiedzieć, dlaczego okrył tajemnicą dzień naszego przejścia. Nie znam odpowiedzi na wiele pytań.
A pacjenci hospicjum pytają.
Pytają. Umierała tutaj młoda kobieta. I mówi do mnie: "proszę mi powiedzieć, co Pismo Święte i Kościół mówią na temat śmierci i tego co mnie czeka, co ksiądz dowiedział się o śmierci tu w hospicjum i czy ma ksiądz jakieś osobiste doświadczenie". Trzy konkretne pytania. Wiedziała, o co chce zapytać. Młodzi ludzie zadają najbardziej radykalne pytania wobec swojej śmierci, wobec swojego cierpienia. Dużo bardziej niż ludzie starsi, młodzi nie uciekają od śmierci.
Młodzi pytają księdza, a ksiądz pyta Boga, dlaczego zabiera młodych rodziców, małżonków, studentów, nastolatków.
Jeśli chodzi o cierpienie i odchodzenie tych ludzi, chyba nie zadaję Pan Bogu takich pytań. Bardziej pytam: "czego chcesz przy tym ode mnie albo jak chcesz, abym pomógł".
Odpowiada?
Jeżeli człowiek mu zaufa i zaczyna go słuchać, to odpowiada. Czasami odpowie ciszą. A czasami np. czytając Ewangelię – wtedy widzę, że to konkretne zdanie z niej jest odpowiedzią na moje pytanie, które zadawałem.
Mimo wszystko, patrząc na odchodzenie młodego rodzica i małżonka, musi być ciężko.
Każde odchodzenie jest trudne. Szczególnie jak wokoło są ludzie, którzy na tego człowieka liczyli, mieli z nim związane plany i nadzieje. I obojętnie, czy jest to rodzic, czy dziecko, takie odchodzenie jest trudne. Byłem pożegnać pewnego młodego człowieka w domu. Przy łóżku była jego mama i żona, która trzymała na rękach ich dziecko. I mama pyta się mnie: czy Bóg istnieje? Z drugiej strony żona mówi mi, że jest wdzięczna za te trzy lata bycia razem. Mama, która nie może się pogodzić, i żona, która jest wdzięczna. Kompletna różnica.
Cierpienie zmienia?
Pamiętam młodą dziewczynę umierającą u nas. Była farmaceutką z wykształcenia. Opisywała, jak odczuwa chemię. Mówiła mi, że żyły ją pieką od środka. Pytała, co zrobić, aby nie cierpieć. A potem w obliczu zbliżającej się śmierci nastąpiła kompletna przemiana i pytała, czy ona może za kogoś ofiarować cierpienie. To są rzeczy, które mocno we mnie zostają.
"Dziewczyna złożyła przysięgę wobec umierającego chłopaka"
Jak reagują rodziny, patrząc na cierpienie bliskich?
Wychodzą od momentu, że nie chcą oddać bliskiego śmierci. Nie chcą, aby Pan Bóg go zabrał. Aż w pewnym momencie mówią: ja już nie chcę, aby on cierpiał, niech już odejdzie. Powiem konkretniej. Kiedy trafia do hospicjum pacjent, jego rodzina na początku zamawia msze w intencji uzdrowienia. Musi upłynąć trochę czasu, zanim poproszą o mszę w intencji wypełnienia się woli bożej albo dobrej śmierci. Przestają uciekać od śmierci, a zaczynają w niej uczestniczyć.
Można oswoić się ze śmiercią?
Nie.
Płacze czasem ksiądz?
Gdzieś mi się oczy zaszklą, jak opowiadam o sytuacjach, które przeżyłem. Ale chyba nie płaczę.
Nawet kiedy młodzi ludzie biorą ślub w hospicjum?
Kiedyś błogosławiłem takie małżeństwo. To byli studenci. Chłopak studiował w Krakowie na Akademii Muzycznej. Kiedy się rozchorował, przyjechała opiekować się nim jego dziewczyna, która studiowała w Warszawie. Na kilka dni przed jego śmiercią zawarli sakrament małżeński. Dziewczyna złożyła przysięgę wobec umierającego chłopaka. Narzeczony, który nie potrafił już mówić, słowa przysięgi pisał ręcznie. To robi wrażenie, nie da się przejść obojętnie wobec czegoś takiego.
Pamiętam, jak po uroczystości podeszli do mnie ojcowie młodych i zapytali: po co im to? Dla najbliższych tych młodych ludzi to było coś niezrozumiałego. Jednak ta dziewczyna i ten chłopak wiedzieli, że za chwilę będą musieli się pożegnać. Czas ich rozstania się zbliżał. Chcieli jednak na przekór wszystkim, żeby Pan Bóg połączył ich w ostatnich dniach życia tego młodego mężczyzny.
To ma sens?
Myślę, że tak. Gdybym przez te blisko 19 lat miał oczy zamknięte na te małe cuda, to pewnie by mnie tutaj nie było.
"Bóg pozwala chyba człowiekowi trochę tym czasem jednak rządzić i kierować"
Umierający wiedzą więcej?
Tak. W pamięci zapadła mi kobieta, która była u nas kilka lat temu. Była bardzo pobożna i radosna w tych ostatnich dniach swego życia. Cierpiała na zanik mięśni. Kiedy umierała, jej sąsiadka zawołała pielęgniarkę i zapytała: czy ta zakonnica, co przyszła po tę kobietę, jest jeszcze, czy już poszła? Pielęgniarka powiedziała, że już poszła. Na co ta kobieta odpowiedziała: "Po mnie też przyjdzie. Obiecała mi to i przeprowadzi mnie przez tę kamienistą drogę". Długo to zdanie we mnie siedziało, aż przyszła Wielkanoc i w jednym z hymnów w brewiarzu jest mowa o kamienistej drodze życia, przez którą przeprowadza Chrystus. Jak to się stało, że osoba, która nigdy nie odprawiała brewiarza, mówi zdaniami, które są w modlitwie brewiarzowej?
Umierający przeczuwają, że odchodzą?
Chyba niektórzy wiedzą. Z jednej strony ludzie przebywający w hospicjum potrafią na kogoś czekać. I mimo że z medycznego punktu widzenia śmierć powinna nastąpić już, to moment odejścia przedłuża się. Bo np. ma dolecieć córka czy syn z Kanady. To trwa. Pamiętam taką panią, która czekała na córkę. Dopiero jak przyleciała w sobotę, to ta czekająca kobieta poszła do spowiedzi. Wcześniej nie chciała. Potem w niedzielę razem były na mszy, a później kobieta zmarła.
Kolejny znak?
Pan Bóg pozwala chyba człowiekowi trochę tym czasem jednak rządzić i kierować. Człowiek czuje, że odchodzi i nie chce zadawać tym widokiem cierpienia bliskiej osobie. Pamiętam taką sytuację, że żona cały czas czuwała przy mężu, przez kilka dni. Kiedyś wyszła tylko na chwilę na korytarz, aby odebrać telefon i wtedy mężczyzna zmarł.
Był u nas żołnierz AK, pseudonim Bimber. Podobno na cześć jego taty, który pędził ten trunek. W pierwszy piątek miesiąca "Bimber" poprosił, aby go zabrać na mszę. Kiedy do niego podszedłem z komunią świętą, on chwycił moją rękę i na cały głos powiedział: wierzę, wierzę, że to jest moje życie. Przyjął komunię, msza się skończyła. Potem mężczyzna poprosił jeszcze, aby zabrać go na papierosa. Wrócił z niego, położył się na łóżko i umarł. To są takie historie, które można u nas zobaczyć. Wyznanie wiary człowieka, ostatnia radość w postaci papierosa i odejście z tego świata.
Jak rozmawiać z ludźmi, którzy są u kresu drogi?
Po pierwsze – pozwolić im rozmawiać o tym, o czym oni chcą. Hospicjum jest miejscem, gdzie o śmierci się mówi, informuje pacjenta i jego bliskich, że koniec się zbliża. Ale czasami człowiek chory chce też uciec od tematu śmierci i też do tego ma prawo i na to trzeba mu pozwolić.
Są sytuacje bardzo wymagające, kiedy trzeba przygotować bliskich chorego na moment śmierci, który dla nich może być bardzo trudny. Na przykład może wystąpić krwotok. Ostrzegamy wtedy rodzinę, jak to może wyglądać, przygotowujemy ich.
"Ludzie najczęściej odchodzą w nocy"
Czego najbardziej boją się umierający?
Myślę, że trzech rzeczy. Po pierwsze cierpienia. Nie wiedzą, czy są w stanie je unieść. Po drugie pewnej nieznanej. Nie wiedzą, gdzie idą. I po trzecie – samotności. Tego, że w momencie przejścia mogą zostać sami.
Dużo jest samotności w hospicjum?
Jesteśmy tu po to, by człowiek odchodzący nie był sam. Także po to, by bliscy chorego nie czuli się pozostawieni sami z tym, co dla nich w umieraniu bliskich niewątpliwie jest trudne. Ale i tak tej samotności jest sporo. Choćby przez to, że chyba większość ludzi umiera w nocy.
Ostatnio umierał u nas człowiek. Osoby, które dyżurowały, usłyszały nagle, jak krzyczy: "Boże ratuj!" Poszły szybko do jego pokoju i usłyszały: "kacie kończ, coś zaczął". Chwilę po tych słowach zmarł. Czy on umierał w samotności?
Czasem, zanim dojdzie u pacjenta do akceptacji śmierci, musi minąć trochę czasu. Można się jednak do śmierci świadomie przygotować. Tutaj w hospicjum niewątpliwie jest ku temu okazja. Kiedy patrzy się, jak pacjenci robią podsumowanie swojego życia, to człowiek sam sobie zaczyna zadawać pytania. Patrzy na swoje relacje z bliskimi, na pracowitość, czy jest jej za dużo, czy za mało, jak wykorzystuje czas, który jest mu dany.
Czego najbardziej ludzie żałują na końcu drogi?
Czegoś, czego nie przeżyli. Czegoś, czego nie zrobili. Żałują, że nie potrafili być na tyle silni, żeby powiedzieć komuś słowo przepraszam czy kocham. Wiele jest rzeczy, których można żałować.
A o czym marzą?
O przeróżnych rzeczach. O koncercie jazzowym, o odwiedzeniu swoich rodzinnych stron. O zobaczeniu ukochanego psa czy kota. Ostatnio, o czym było dość głośno w mediach, znajomi zorganizowali młodej dziewczynie lot nad Tatrami. Lubiła chodzić po górach, ale choroba uniemożliwiła jej to.
Takie proste rzeczy.
Nam się to w głowie nie mieści, ale czasem wystarczy kogoś na wózku zabrać na pobliski plac Bieńczycki, żeby jeszcze raz mógł wyjechać z hospicjum i popatrzeć na świat. Ksiądz, który był u nas niedawno, poprosił, by mógł pojechać do siebie na plebanię. Gdy wracał do tego swojego domu, zapragnął zatrzymać się na konkretnej polanie w lesie, w parafii, w której pracował. Miał takie swoje ulubione miejsce. Popatrzył na przyrodę i na ten świat. Potem pozwolił się odwieźć na plebanię i tam zmarł. Tego samego dnia. Taki ostatni przystanek w ulubionym miejscu przed drogą do wieczności.
Ksiądz, który był tutaj dwa lata temu, odprawiał ze mną mszę w sylwestra o godzinie 15. Był misjonarzem na Dominikanie. Marzył, aby tam wrócić i umrzeć. I umarł u nas o godzinie 6 w Nowy Rok. Wtedy, kiedy na Dominikanie wybiła północ.
Jest jakiś wspólny element, który łączy te wszystkie odejścia?
Wspólnym elementem jest wiara, że po każdego przychodzi dobry Bóg, który jest ogromnie miłosierny. On bierze ludzkie życie w swoje dłonie z ogromnym szacunkiem i je dopełnia.
"Raz Bóg dał mi cud, aby pokazać, że to, co tutaj robię, ma sens"
Ksiądz mówi o dobrym Bogu, ale nie każdy w niego wierzy.
Też są takie osoby u nas. I dla nich również jestem pełen szacunku. Ja jednak wiem, że Bóg i na nich czeka. Mogę tylko zadać sobie pytanie, jak będzie wyglądać to ich spotkanie. Jak bardzo będą zaskoczeni tym, że Bóg istnieje. I ten moment, kiedy spotkają się z jego dobrocią.
Po ludzku, nie czuje ksiądz żalu, że nie jest w stanie ich przekonać do tego, że ktoś czeka po drugiej stronie?
Nie. Mogę czuć bezradność , ale nie żal.
Czego uczą księdza osoby niewierzące?
Tego, że są rzeczy, przy których ja jestem za mały. Są takie sprawy, które mnie przerastają. Nauczyłem się też pokory i tego, że ktoś może nie chcieć pomocy czy rozmowy i ma do tego prawo. Nigdy się nie narzucam. Jeśli ktoś nie chce ze mną rozmawiać, nie naciskam. Szanuję jego wolę. To najważniejsze.
Był u nas taki człowiek, który obserwował mnie przez kilka dni. W końcu sam mnie zaczepił i zapytał, czy mogę przyjść, kiedy jego bliscy pójdą już do domu. Kiedy się spotkaliśmy, zaczął mi opowiadać o swoim życiu. Nie po to, aby się nawrócić, ale żeby o nim opowiedzieć. Chciał pokazać swoje patrzenie na świat.
Jakie najczęściej rzeczy ludzie zabierają ze sobą do hospicjum?
Swój kubek, swoje przybory toaletowe. Swoje ubranie. Mnie chyba najbardziej boli wewnętrznie widok tych ubrań. To znaczy jak nie chcą oddać bliskim kurtki, butów... Ja sobie zdaję sprawę, że im się to już nie przyda, ale oni obok siebie to trzymają. Jest im to jeszcze w jakiś sposób potrzebne.
Dlaczego księdza to tak boli?
Bo widzę, jakby nie do końca jeszcze dopuszczali do siebie myśli, że rzeczywiście zbliżają się do śmierci. Jeszcze chcą stąd wyjść. Jeszcze się ze sobą nie pogodzili, z tym, że to jest ostatni odcinek ich życia.
Kiedy patrzy ksiądz na to wszystko, to skąd czerpie nadzieję?
Z Chrystusa, z Ewangelii. Z tych słów z Ewangelii o Łazarzu. On jest i woła Cię. To jest dla mnie źródło największej nadziei. To, że on jest i woła człowieka i mnie też kiedyś zawoła. I ja za tym słowem pójdę.
Jest tutaj ksiądz blisko 19 lat. Nie ma ksiądz poczucia, że się zasiedział?
Jak pan słucha tych historii, o których rozmawiamy, to widać, że każda jest inna. Więc nie da się zasiedzieć. Każdy człowiek potrafi zaskoczyć. Jestem wdzięczny Bogu za to, czego pozwala mi tutaj doświadczyć.
Był moment zwątpienia?
Chyba nie. Ani w pracy, ani w wierze. Dzięki Bogu – nie. Myślę, że to są trudne momenty w życiu. Tak czasami myślę o świętych, którzy doświadczyli ciemnych nocy. Mam wrażenie, że raz Bóg dał mi cud, aby pokazać, że to, co tutaj robię, ma sens.
Jaki cud?
Człowiek był w agonii. Jego rodzina prosiła mnie, żebym go namaścił. Nie chciałem tego zrobić, ponieważ ten mężczyzna wcześniej opierał się przyjęciu sakramentów. Szanowałem jego wolę. Jednak wtedy jego rodzina opowiedziała mi historię, którą on sam wstydził mi się opowiedzieć. Jako mały chłopiec nie poszedł do pierwszej komunii, bo wtedy jego rodzice się rozwiedli. Nigdy nie był u spowiedzi, nigdy nie przyjął komunii świętej, nie był bierzmowany. Potem razem z rodziną się modliłem, udzieliłem mu sakramentu namaszczenia chorych. Lekarze powiedzieli mi, że temu człowiekowi zostały godziny, a nie dni. To była już agonia.
Przyszedłem następnego dnia, a ten człowiek leżał bardzo spokojnie. Niebawem odzyskał świadomość. Poszedł do pierwszej spowiedzi, przyjął komunię, przystąpił do bierzmowania. Zaczął uczyć się na nowo chodzić i wyszedł od nas. Wcześniej był w agonii, ale nie zrobił ostatniego kroku, tylko się cofnął. To był cud, którego doświadczyłem. To był znak dla mnie, że to, co tu robię, ma sens.
Jak nie zatracić wiary w takim miejscu?
Wiara polega na tym, że ja mogę zobaczyć więcej, niż ci, którzy tej wiary nie mają. Oni nie chcą widzieć i wtedy nie dostrzegają tego, co tutaj w hospicjum się dzieje. Powiedzą, że przypadek, zbieg okoliczności. Nie odbierają tego w kategoriach wiary. A wiara pozwala mi zobaczyć, że w tym był Bóg. Że w tym danym momencie on mi się jakoś objawił. Na tym to chyba polega.
Autor tekstu: Dawid Serafin


Wspomnienia z Boroszowa sprzed 50 lat

Moje kontakty z Boroszowem zaczęły się w roku 1968, kiedy kolega Marek Solarz zaproponował mi wspólny wyjazd motocyklem do jego dziadków Julianny i Walentego Jurczyńskich. Jazda ze Śląska na odległość około 110 km wymagała trochę przygotowania, gdyż zarówno sprzęt jak i drogi pozostawiały wówczas wiele do życzenia. Szosy i drogi lokalne, to były raczej pasma utwardzone niż trasy drogowe w pojęciu współczesnym. Jazda nie była nudna, gdyż przejeżdżało się przez centrum każdej miejscowości napotkanej po drodze. Jazda przez miejscowość wiązała się częściowo ze zwiedzaniem, gdyż trzeba było pokonać kilka uliczek, aby trafić na drogę wylotową. Sprzęt nie był zbyt szybki (nasza PANNONIA 250 w porywach osiągała 100 km/h), co w sumie dawało ponad 2 godziny jazdy. 

Do Boroszowa wjeżdżało się po pokonaniu jednotorowego, niestrzeżonego przejazdu kolejowego. Jak sięgam pamięcią, przejazd kolejowy krzyżował się na zakręcie drogowym, a nawierzchnia była uszkodzona.

Dziadkowie kolegi, mieszkali w centrum wsi, co dodawało szczególnego uroku dla pobytu w warunkach wiejskich. Otoczenie gospodarstw z całym dobrodziejstwem budowli zagrodowych wraz z żywym inwentarzem w postaci koni, bydła, trzody chlewnej, kur, kaczek i gęsi, tworzyło atmosferę ówczesnej wsi. W pobliżu był park.

Pobyt na wsi wakacyjnych turystów, jakimi byliśmy różnił się znacznie od życia stałych mieszkańców. Myśleliśmy, jak miło spędzić ten piękny czas wakacji. Jako nastolatkowie na pograniczu dzieciństwa i dorosłości szybko nawiązywaliśmy znajomości z miejscową młodzieżą, stałą współtowarzyszką zabaw była siostra Marka Ania,

często przyjeżdżali tam ich kuzyni Halinka i Andrzej Migdałowie. Wspólne spotkania przy ognisku oraz wspólne spacery po okolicy (stara stodoła pośród pól, lipowa droga) były najlepszym sposobem integracji. Spotkania przy ognisku przebiegały zawsze w miłej atmosferze żartowania, opowiadania kawałów i opowiadania różnych ciekawych przygód. Pośród miejscowych przyjaciół zapamiętałem: Zbyszka Świcarza, braci Krąpiec i ich siostrę Mirkę, Grażynę Sowiźrał, Alę Dubiel. Czas zatarł imiona wielu innych. We wspomnieniach obrazy pozostały! Dobre i zdrowe wiejskie jedzenie popijane z reguły winem i oranżadą było gwarantem swobodnej atmosfery koleżeńskiej. Nie piliśmy mocnych alkoholi i nie paliliśmy papierosów choć byliśmy już studentami. O istnieniu narkotyków nie mieliśmy pojęcia i nikt o nich nie dyskutował. Z reguły układaliśmy też plany działania na dzień następny mając na uwadze uwarunkowania pogodowe i możliwości środowiskowe.

Piękna przyroda okolicy zachęcała do spacerów i uprawiania letnich sportów. Najczęstszym celem naszych wypraw był okoliczny staw leśny o nazwie „Żurawiniec”.

Droga do "Żurawińca" i dalej Piasecznej

Duży akwen wodny otoczony z jednej strony lasem, a z drugiej łąkami i krzewami był enklawą dla wypoczynku i relaksu w wodzie. Podstawowym sprzętem do pływania były materace dmuchane. Kto nie miał materaca, to pływał na nadmuchanej dętce samochodowej. Sprzęt był dość prymitywny, ale za to relaks i zabawa wspaniałe. Staw miał liczne zatoki porośnięte sitowiem, co sprawiało wrażenie dzikości. Można było czuć się jak w dżungli nad Amazonką.

Staw był wyposażony w pomosty dla wędkarzy, często rozlatujące się. Deski były nieźle nadgniłe i popękane.

Wykorzystywaliśmy je do wykonywania skoków do wody. Uprzednio sprawdzaliśmy stan dna stawu nurkując i penetrując ewentualne zagrożenia w postaci roślinności podwodnej i głazów (podobno ktoś nawet w tym stawie utopił się). Pamiętam, że woda w stawie była dość czysta jak na liczne zarośla i siedliska glonów. Nie wiem jaka była największa głębokość stawu, ale za pomostem było co najmniej 2 metry.

 Staw był dość rozległy, ale przepłynięcie na drugi brzeg nie sprawiało nam problemów. Pośrodku była płycizna nazywana "wyspą". Wejście do wody było możliwe tylko w pobliżu pomostu, gdyż nie było tam zarośli wodnych, także jednego z brzegów. Przesiadywano tam całymi rodzinami. Odpoczywali też liczni kąpiący się.


Wszystko dookoła było dość dzikie, a do stawu prowadziły wydeptane ścieżki.

Pobyt nad stawem był też okazją do zabawy i opalania się, co w owych czasach stanowiło postawę „wakacyjnego trofeum”.

Oprócz stawu „Żurawiniec” celem spaceru były: Wiejska świetlica dla spotkań towarzyskich oraz park i zaniedbane boisko sportowe. Indywidualne ćwiczenia uprawialiśmy na podwórku, podnosząc różne ciężarki pochodzące z reguły ze starych maszyn. Stworzyło się wtedy pojęcie „kulturysta chałupnik”.

Dni wakacyjne przebiegały bardzo szybko pomimo tego, że nie oglądaliśmy telewizji (telewizory były unikatami), ani też nie słuchaliśmy radio. Pobyt na wsi nie trwał dla nas zbyt długo. Z reguły było to parę dni do tygodnia. W Boroszowie bywaliśmy dość często, bo mieliśmy tam wielu przyjaciół, a ponadto było to miejsce niczym nie zmąconego spokoju. Z czasem Boroszów stał się dla nas miejscem spotkań rodzinnych. Przyjeżdżałem tam z rodzicami, żoną i synem.


Wspominał - Andrzej Skowroński – Katowice czerwiec 2020 r.
O kurdele, teraz bez pomocy GPS do Was nie trafię. Boroszów pięknieje i dojrzewa.
Pozdrowionka - dodaje A.Skowroński po obejrzeniu zdjęć z modernizacji drogi!

KOMUNIJNE WSPOMNIENIA


Rok 1962 – grupa dzieci przyjmujących I Komunię w kościele Świętej Trójcy w Krzywiczynach.
Ilekroć widzę uroczyście przystrojone, przystępujące do pierwszej komunii świętej dzieci, wspominam własne dzieciństwo. Samych doznań duchowych już raczej nie pamiętam. Wspominam prezent, był najpoważniejszym w moim dzieciństwie. Mimo upływu blisko 60. lat pamiętam okoliczności w jakich moja chrzestna wręczyła mi zegarek naręczny. Do dziś w swojej kolekcji posiadam sprezentowany mi radziecki zegarek marki „Kirowskije”. Czy dostałem coś od chrzestnego? Nie pamiętam! Nie pamiętam też komunijnego przyjęcia. Zdjęcie przypomina mi, że przyjechali goście nawet z odległego Piotrkowa Trybunalskiego. Wydaje mi się, że na krótki czas pośród gości był także ksiądz. Coś mi się kojarzy, że chwalono mojego tatusia „Józef się postawił”. Wychowywał mnie sam, wspierany przez moją starszą o 12. lat siostrę. Mamusia zmarła młodo!

ks. Tadeusz Kaczorowski z grupą komunijnych gości.
Nie zazdroszczę dzisiejszym „bohaterom” uroczystości, niewiele różniących się od teatralnych przedstawień. Tym bardziej ich rodzicom zmuszonym do zorganizowania niezapomnianego przyjęcia i zaproszonym gościom głowiącym się nad godnymi prezentami!
Wspominam też przygotowującego mnie do pierwszej komunii świętej młodego księdza Tadeusza Kaczorowskiego. Później uczyłem się też u niego ministrantury
(po łacinie – trudno mi było zrozumieć, że pisze się inaczej, a czyta i wymawia inaczej)
i posługi w czasie mszy świętej.
Jako dziesięciolatek zmieniłem miejsce zamieszkania. Nasze drogi życiowe rozeszły się. Spotkaliśmy się przypadkowo po wielu latach. Ksiądz Tadeusz był już emerytem zamieszkującym jako rezydent w kluczborskiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa (na stronie internetowej parafii brak informacji o tym). Odwiedzał znajomych w byłej parafii, a ja przyjechałem na groby rodziców. Wyglądał świetnie, o jego chorobie nie wiedziałem. Podszedłem by się przywitać. Nie rozpoznał mnie dorosłego. Na wypowiedziane nazwisko zareagował słowami „Stasiu? Mój ministrant!”. Byłem dumny, że pamiętał moje imię i okoliczności w jakich znaliśmy się.
Przez wiele lat nie myślałem zbyt często o księdzu Kaczorowskim. Słyszałem, że zmarł. Dopiero kiedy ja zostałem emerytem z przywilejem posiadania nadmiaru wolnego czasu, na widok dzieci pierwszokomunijnych, wspominając dzieciństwo, zapragnąłem dowiedzieć się czegoś bliższego o losach „mojego kapłana”.


Ksiądz Tadeusz Kaczorowski w 1962 r, przy kościele w Krzywiczynach.
Do internetowej wyszukiwarki wpisałem jego nazwisko. Nie wyświetlały się żadne informacje. Na stronie internetowej kluczborskiego kościoła także nie figurował w spisie byłych kapłanów. Skontaktowałem się z byłym wikarym z Kluczborka.
- Pamięta, że przez krótki czas ksiądz Tadeusz mieszkał na plebanii jako rezydent – poinformował ksiądz Kazimierz Kłapkowski - proboszcz parafii Narodzenia Św. Jana Chrzciciela w Polskim Świętowie – Energiczny i solidny, kojarzę go pozytywnie. Pochodził z Prudnika i wiem, że mieszkała tam jego siostra. Poznaliśmy się ale nie utrzymujemy kontaktu. Wcześniej był proboszczem we Włodarach.
Ułatwiło mi to poszukiwania. Za pośrednictwem proboszcza parafii w Prudniku ks. Stanisława Bogaczewicza nawiązałem kontakt z bratanicą ks. Tadeusza Renatą Kaczorowską Matacz.
Dysponowała biograficznym opracowaniem o swoim wuju:


Ś.P. KSIĄDZ PROBOSZCZ TADEUSZ KACZOROWSKI

Przed prymicją


Dnia 30 czerwca 1990 r. w Domu Księży Emerytów w Opolu odszedł do Pana ks. proboszcz Tadeusz Kaczorowski.
Urodził się 28 stycznia 1929 r. w Laszkach Murowanych, pow. Sambor, woj. Lwów. Po wojnie zamieszkał z rodziną w Prudniku. Tutaj też rozpoczął naukę w liceum dla dorosłych, które ukończył egzaminem maturalnym. W 1950 r. Jeden rok studiował filologię polską na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a gdy utworzono wyższe Seminarium Duchowne w Nysie podjął tutaj dalsze studia, ale już filozoficzno-teologiczne, by w ten sposób zrealizować nurtującą go już od dawna myśl poświęcenia się pracy kapłańskiej.
Proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Prudniku o. Pius Bełcha OP, tak scharakteryzował młodego Tadeusza w piśmie skierowanym w dniu 4 września 1950 r. do rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Nysie: „Proszę mi wybaczyć, że po terminie proszę o przyjęcie do Seminarium Duchownego kandydata, ale szkoda mi pozbawić naszej diecezji tak poważnego i dobrego powołania. Młodzieniec, który chce wstąpić do stanu kapłańskiego, to Tadeusz Kaczorowski. Znam go od dawna, jestem jego byłym katechetą i moderatorem w Sodalicji Mariańskiej. Oznaki powołania zdradzał już od dawna. Ale po zdaniu matury ubiegłego roku jeszcze się wahał jako, że jest melancholicznego temperamentu Obecnie po roku studiów polonistyki na KUL-u i zdaniu egzaminów, zdecydował się wstąpić do Seminarium Duchownego. Pochodzi z licznej rodziny, jest zdolny i pracowity, poważnie rzecz traktujący, często przystępuje do Sakramentów św. jest pobożny i szczerze oddany kościołowi. Za przynależność i pracę w Sodalicji mariańskiej nawet cierpiał. W Prudniku gdy uczęszczał do szkoły popołudniowej, podtrzymywał wiarę i ducha Chrystusowego w swym otoczeniu. We współżyciu z bliźnimi niesłychanie miły i pogodny. Materiał na dobrego kapłana”
Trzeba powiedzieć, że bardzo trafnie scharakteryzował ówczesny proboszcz parafii prudnickiej kandydata do kapłaństwa. Takim bowiem był też ks. Tadeusz w latach swej pracy duszpasterskiej. Wszystkich ujmował swą szczerością, wylewnością, koleżeńskością i gościnnością.


Święcenia kapłańskie otrzymał ks. Tadeusz z rąk biskupa Zdzisława Golińskiego, ordynariusza częstochowskiego w dniu 17 czerwca 1956 r. w katedrze opolskiej. Po święceniach został skierowany do pracy duszpasterskiej w charakterze wikariusza do parafii św. Michała Archanioła w Siołkowicach. Pracuje tutaj dwa lata. Następnie pracował jako wikariusz w parafiach: Najś. Serca Pana Jezusa w Bytomiu-Szombierkach (1958-1960) i św. Piotra i Pawła w Gliwicach (1960-1961). 
Dekretem z dnia 25 sierpnia 1961 r. został mianowany administratorem parafii Świętej Trójcy w Krzywiczynach. 

Jako ministrant(z lewej), na ślubie swojej siostry.

Ksiądz Tadeusz Kaczorowski udziela ślubu.

Przyjęcie weselne w Krzywiczynach.

Ksiądz Tadeusz Kaczorowski w towarzystwie organisty (pierwszy z lewej) na przyjęciu weselnym, które odbywało się w pałacu w Krzywiczynach.
Po dwunastu latach przejmuje parafię Narodzenia NMP we Włodarach. Mocno przeżył w tej parafii pożar głównego ołtarza w kościele, co jeszcze bardziej osłabiło jego chore serce. W 1988 r. poprosił Biskupa Opolskiego o urlop zdrowotny. 


Jako rezydent mieszkał w parafii Najśw. Serca Pana Jezusa w Kluczborku. Z racji pogarszającego się stanu zdrowia przeniósł się po roku do Diecezjalnego Domu Księży Emerytów w Opolu. Na ile pozwalał mu stan zdrowia udzielał się chętnie pracy duszpasterskiej. Po powrocie z posługi kapłańskiej, z jednej opolskiej parafii umiera niespodziewanie w sobotę, dnia 30 czerwca 1990 r.


Pogrzeb śp. ks. Tadeusza Kaczorowskiego odbył się w parafii św. Michała Archanioła w Prudniku. Obrzędom pogrzebowym przewodniczył bp Gerard Kusz. Śmiertelne szczątki zmarłego kapłana spoczęły na cmentarzu parafialnym obok grobu jego rodziców.

Śp. ks. Tadeusz Kaczorowski odszedł do pana w 62 roku życia i 34 kapłaństwa. Niech dobry Bóg obdarzy go nagrodą za wierną służbę.
Opracował ks. Bronisław Dołhan.


W okresie młodzieńczym
- Z tego co pamiętam wuja Tadeusza Kaczorowskiego, był bardzo otwartym i szczerym człowiekiem – wspomina Renata Kaczorowska Matacz. - Do Komorzna gdzie mieszkał jako proboszcz, jeździłam będąc dzieckiem. Mieszkał z moją babcią i dziadkiem. W naszej pamięci pozostał jako ciepły,wrażliwy i bardzo serdeczny wujo. Wszystkim nam udzielał ślubu,chrzcił nasze dzieci oraz bywał na komuniach. Był dla nas bardzo kochanym wujem księdzem.
Po prześledzeniu historii księdza Kaczorowskiego, nie można wykluczyć, że swoją postawą miał wpływ na kapłańskie powołanie księdza Franciszka Drendy, urodzonego w 1951 roku. Bardzo cenionego w Kluczborku budowniczego i proboszcza parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa (jego nazwiskiem nazwano jedną z kluczborskich ulic). Pod tym samym wezwaniem była parafia w Bytomiu Szombierkach gdzie ks. Kaczorowski w latach 1958-1960 był wikarym. Wychowywał się tam i był ministrantem Franciszek Drenda, który po latach zgodził się na zamieszkanie w swojej parafii przez ks. Kaczorowskiego.
- Smutne były okoliczności śmierci wuja Tadeusza Kaczorowskiego – opowiada Renata Matacz. - mimo że mieszkał w pełnym ludzi Diecezjalnym Domu Księży Emerytów w Opolu zmarł w samotności. Nagle przestał utrzymywać kontakt z rodziną. Było to niewiarygodne. W miejscu zamieszkania nikt nie wiedział co się z nim dzieje. Po interwencyjnych odwiedzinach najbliższych okazało się, że Tadeusz Kaczorowski zmarł we własnym łóżku i przez kilka dni nikt go nie odnalazł.
Ksiądz dr Stanisław Bogaczewicz, proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Prudniku poinformował mnie, że nie odnalazł grobu księdza Tadeusza Kaczorowskiego w kwaterze z grobami księży. Nie wiedział, że mogiła znajduje się przy grobie rodziców księdza. Na stronie internetowej parafii brakuje też informacji, że ksiądz Tadeusz Kaczorowski pochodził z tej właśnie parafii.
Na stronach parafii we Władarach istnieje wpis: Ś.p. Ks. Tadeusz Kaczorowski posługiwał w parafii Włodary w okresie 28.10.1973 do 13.06.1988; Od wiosny 1988 do końca roku szkolnego jako pomocnik chorego ks. Kaczorowskiego posługiwał ś.p ks. Marian Milanik.
Informację o księdzu Tadeuszu Kaczorowskim można też odnaleźć na stronie internetowej opolskiej Kurii w zakładce „kapłani zmarli”.
Dlaczego z takim sentymentem wspominam swoją pierwszą komunię świętą? Czasami myślę sobie, że to żal za upływającą młodością. Wspomnienie beztroski dzieciństwa? Pamięć o tym, że można było bawić się cały dzień i nic nie bolało? Może sprawia to magia wiosennego miesiąca, rozbudzonego życia, pełnego kolorów i wspaniałych aromatów maja?!
Wspominał: Stanisław Banaśkiewicz - 15 maj 2019 r.
Bo życie jest karnawałem.

Losy i przygody młodej kluczborskiej podróżniczki śledziłem na gorąco kiedy opisywała je na swoim blogu: https://architrotamundos.wordpress.com/
Po jej powrocie zaproponowałem by opisała je również w tygodniku Kulisy Powiatu Kluczbork Olesno. Uznałem je jako godne przeczytania stąd niniejszy tekst.
Kluczbork: 22 grudnia 2018 r. Stanisław Banaśkiewicz.
Nazywam się Natalia Lidia Arczyńska. Mam 22 lata. Oryginalnie Kluczborczanka, z wyboru Krakowianka, a ostatnio Meksykanka :). Staram się żyć zgodnie z dewizą sławnego Polaka, która mówi "Nie lękajcie się".
Możliwość taniego podróżowania i zwiedzania świata poznałam kiedy wujek zabrał mnie i swoją córkę na wycieczkę do Jemenu i Erytrei. Wtedy też zrodziła się we mnie chęć wielkiej przygody. Zrozumiałam jak ważna jest znajomość języków obcych. Prócz angielskiego zaczęłam się uczyć hiszpańskiego. Śledziłam oferty biur podróży i linii lotniczych. Kiedy tylko znajdowałam tanią ofertę kupowałam bilet. W ten sposób zwiedziłam prawie całą Hiszpanię, Izrael, północne Maroko, kawałek Włoch, Portugalię.
Ostatnie wakacje były dla mnie wyjątkowe. Wybrałam Meksyk przez... tanie bilety. Kupując je, nie sądziłam, że ta podróż zmieni moje życie. Zawsze marzyłam o Ameryce Łacińskiej. Wyobrażałam sobie ten świat jako kolorowy, pełny życia, słońca i śmiechu. Fascynowały mnie kultury indiańskie, radość życia mieszkańców i oczywiście naturalna skłonność do tańca!
Pojechałam sama! Chciałam poznawać, zdobywać wiedzę, smakować nowych smaków, czuć nowe zapachy, pocić się pod niemiłosiernym słońcem, zaprzyjaźnić się z lokalsami i przetańczyć noc niejedną w tłocznych i radosnych latynoskich barach.
Był to mój pierwszy raz w Ameryce Łacińskiej. I w niczym mnie zawiodła!
Moją wyprawę mogłabym opisać w trzech fascynujących słowach: Autostop, muzyka i ludzie. Przez trzy miesiące odwiedziłam Meksyk, Gwatemalę i Belize. Przejechałam ponad trzy tysiące kilometrów "na stopa", poznałam całą masę ciekawych ludzi z którymi do dzisiaj utrzymuję kontakt i prześpiewałam dziesiątki piosenek na ulicach miast i w barach, zbierając napiwek "do kapelusza".
W czerwcu wylądowałam na Jukatanie, gdzie przez trzy miesiące jeździłam autostopem po wielkich autostradach i na zakurzonych drogach, pośrodku niczego, pod palącym słońcem. Stołowałam się na bazarach czy w jadłodajniach wraz z lokalsami. Przez cały czas towarzyszyła mi muzyka; czy to z otwartego okna od kogoś w domu, czy to od muzyków na ulicy.
Przez całą moją podróż korzystałam z gościnności tamtejszych ludzi poprzez portal couchsurfing.com. Dzięki niemu mogłam porozumieć się z mieszkańcami danej miejscowości i z nimi na jakiś czas zamieszkać. Za każdym razem gościli mnie tak ciepło i serdecznie, że pomimo planów, zostawałam kilka dni dłużej. I tak za każdym razem!
Kiedy wylądowałam w Meksyku, w mieście Cancun, miałam zarezerwowane tylko dwa dni w hostelu. Wiedziałam, że nie mogę przez cały pobyt mieszkać w hostelach, dlatego już następnego dnia zaczęłam szukać "hosta" czyli gospodarza, który by mnie przyjął w następnej miejscowości. 
Mimo to, że nie miałam dużo czasu, ktoś zgłosił się prawie od razu! Pełna obaw pojechałam do Tulum, turystycznego miasteczka, gdzie zostałam przyjęta przez dziennikarza Hectora. Okazało się, że ten pobyt to był strzał w dziesiątkę! Hector zabrał mnie na pobliskie ruiny piramid Majów, a także do miasteczka Tihosuco, gdzie spotkaliśmy rdzennych, nowoczesnych Majów (u których zamieszkałam 2 miesiące później).
Opowiedział mi kompleksowo o aktualnej sytuacji politycznej w Meksyku (przy okazji wyborów prezydenckich) a także o kulturze, literaturze i obyczajach. Wtedy po raz pierwszy pomyślałam sobie "Wiem, że wszystko będzie dobrze." 
Przy okazji kolejnego pobytu na couchsurfingu w zabytkowym portowym mieście Campeche, trafiłam do domu Kike, młodego Meksykańskiego artysty, który ostatnie kilka lat spędził mieszkając w Argentynie. Mówił/opowiadał on, że pomimo zamieszkania w tak odległym kraju (odległość z Meksyku do Argentyny jest mniej więcej taka jak z Polski do Meksyku), to czuł się tam jak w domu. Mimo wielu różnic wszystkie kraje latynoskie mają bardzo podobną mentalność, która opiera się na przekonaniach jedności, braterstwa i zdumiewającą zdolność budowania rodzinnej atmosfery.
Jak mówił sam Kike, "My, ludzie Ameryki Łacińskiej jesteśmy jak jedna wielka rodzina. Gdziekolwiek pojadę, tam będę u siebie, bo wszyscy jesteśmy Latynosami. Cały nasz kontynent jest opanowany przez ludzi podobnej mentalności, a zarazem mamy setki różnych kultur.
Pomimo innych miejsc, krajów, granic jesteśmy tacy sami." Na pewno nie widziałam wszystkiego. Nie poznałam dobrze drugiej strony tej części świata. Owszem, są gangi kontrolujące przemysł. Handel nielegalnymi rzeczami kwitnie. Ale myślę, że można oceniać miejsce po tym, czego doświadcza się na codzień. Nie od święta, ani nie widząc tylko negatywy.
A na codzień spotykałam się z wielką serdecznością i zawsze z chęcią pomocy. Ten 3-miesięczny pobyt nauczył mnie bardzo wielu rzeczy. Przede wszystkim tego, że za pieniądze niewiele rzeczy można kupić (tylko te materialne), że warto się uśmiechać i mówić, że mimo wszystko jednak wszystko jest w porządku i żeby nie pędzić tak nie wiadomo gdzie, tylko lepiej czasem przystanąć, rozejrzeć się, pomyśleć jaki kierunek obrać i wtedy iść spokojnie dalej.
Niefortunnie się stało, że w domu Kike pierwszy raz zachorowałam. Zatruła mnie ryba, którą jedli wszyscy, lecz ucierpiałam tylko ja. W podróży się takie rzeczy zdarzają i mimo, że mentalnie, byłam kompletnie zaaklimatyzowana, moje ciało potrzebowało więcej czasu, żeby przyzwyczaić się do nowych warunków i nowego jedzenia. Musiałam poprosić Kike o zostanie jeden dzień dłużej w jego domu, z jego rodziną. Wycieńczona chciałam spać wtedy cały dzień. Nie dość, że nie było to dla nich problemem, to jeszcze ku mojemu zaskoczeniu, Kike został wtedy ze mną cały dzień, rozmawiając ze mną i doglądając, czy niczego mi nie potrzeba. Po raz kolejny pomyślałam sobie, że wszystko w tej podróży będzie dobrze. Aż ciężko wyrazić jak bardzo ucieszyła mnie ta typowa latynoska otwartość i naturalna chęć pomocy, szczególnie wtedy, gdy tego potrzebowałam. Ludzie wychodzili do mnie z sercem na dłoni. Zawsze ciekawi mnie, czyli przybyszki z innego świata, z innej kultury.
Negatywne sytuacje? Się zdarzyły, ale to tak jak w życiu. Przez 3 miesiące nie czułam się już, że przybywam z krótką wizytą, ale mieszkam tam, żyje. To nie jest tylko krótka przerwa od rzeczywistości, ale ten świat stal się moja rzeczywistością! Negatywne sytuacje się zdarzyły, ale mogłabym je policzyć na palcach jednej ręki, z resztą były one kompletnie nic nie znaczące. Nic poważnego ani niebezpiecznego.
Na prawie sam koniec mojej wyprawy, przy okazji wizyty w malutkim państewku Belize, niespodziewanie trafiłam na święto narodowe tego kraju, a przy okazji wielką imprezę i oczywiście karnawał! Wielki, poprzedzony miesiącami przygotowań pochód z setkami a może tysiącami przebranych kolorowo ludzi tańczących na ulicach, z radosnymi dźwiękami zarówno z głośników jak i z żywych instrumentów pod gorącym słońcem był kondensacją tego, czego nauczyłam się w Ameryce Latynoskiej - że życie to karnawał i jak coś robić, to z rozmachem!

Na moją podróż zarobiłam w parę miesięcy pracując jako kelnerka w krakowskiej restauracji. Myślę, że każdy może wyruszyć w taką podróż, bo często okazuje się, że rzeczywistość jest bardziej przyjazna niż by się mogło wydawać. Bo jak mówi słynny cytat z kubańskiej piosenki "Ay, nie ma po co płakać, bo Życie jest karnawałem!".
Zdjęcia przypisane są do opisów ciekawych przygód. WARTO ZAPOZNAĆ SIĘ Z ORYGINAŁEM! https://architrotamundos.wordpress.com/
ZŁOTO U FORYTÓW

 W dniu 12 grudnia 2017 r. 40 par, które w 1967 roku zawarły związek małżeński obchodziło jubileusz "Złotych Godów" wśród nich Janina i Paweł Forytowie.

Burmistrz Olesna Sylwester Lewicki wręczył małżonkom, nadane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę, medale okolicznościowe za długoletnie pożycie małżeńskie oraz pamiątkowy list gratulacyjny i upominek,


Zorganizowana przez U M w Oleśnie uroczystość odbyła się w restauracji "U Wąsińskich"  w Świerczu.
Recepta na tak piękny staż małżeński według Jubilatów jest prosta - wzajemny szacunek, wyrozumiałość i wzajemne komplementy bez okazji.
"Dzień kobiet z MasterChefem"
Wiosną 2016 wzięłam udział w konkursie organizowanym przez Centrum Handlowe Karolinka w Opolu, dotyczącym wypieków i szczęśliwym trafem wygrałam - gotowanie na scenie z Damianem Kordasem.

Razem ze zwycięzcą programu kulinarnego MasterChef przyrządzaliśmy pieczone jabłka z kruszoną i mus czekoladowo- pomarańczowy...mniammm palce lizać ;) Emocji było co niemiara, tym bardziej, że uścisnęłam dłoń samego Michela Moran i mogłam z bliska przyjrzeć się swojej idolce gastronomicznej Magdzie Gessler.
Ten pełen wrażeń dzień kobiet, na długo pozostanie w mojej pamięci, jak i nagroda dodatkowa- smak parówek "Besos" Pani Gessler.
Kasia Gorzołka
GOŚCIŁEM W SEJMIE RP
Od lewej: Jakub Krawczyk, Tobiasz Kansik, MIchał Sosnowski, Szymon Maryniak.

SEJM DZIECI I MŁODZIEŻY

Dnia 1. czerwca br. czworo uczniów naszej szkoły wzięło udział w posiedzeniu Sejmu Dzieci i Młodzieży. Był to Jakub Krawczyk, Szymon Maryniak, Michał Sosnowski oraz ja – Tobiasz Kansik. Trochę wcześniej, bo w poniedziałek 29. maja w urzędzie wojewódzkim w Opolu wspólnie odebraliśmy nasze mandaty poselskie. Całe to przedsięwzięcie było dla nas czymś nowym i tajemniczym. Aby dostać się na posiedzenie SDiM musieliśmy przygotować projekty dotyczące przestrzeni publicznej jako miejsca wolnego od symboli propagujących systemy totalitarne oraz upamiętnić lokalnych bohaterów. Projekt mój i Kuby został tak wysoko oceniony, że dodatkowo dostaliśmy się na posiedzenie komisji, które miało miejsce dnia 13. i 14. maja w Sulejówku oraz Warszawie. Podczas tego spotkania, wraz z dwoma najlepszymi zespołami z każdego województwa, przygotowywaliśmy projekt uchwały, która podlegała głosowaniu na posiedzeniu całego Sejmu. Pracowaliśmy w trzech podkomisjach. Każda z nich przygotowywała jedną z trzech części głównej uchwały. Nasza grupa rozmyślała nad częścią dotyczącą szerzenia pamięci o lokalnych bohaterach oraz ich upamiętniania. Następnie ustaliliśmy jakie pytania zostaną zadane Pani Minister Edukacji (która ostatecznie nie pojawiła się na posiedzeniu młodzieży).Wieczorami zwiedziliśmy trochę Warszawy. W środę 31. maja rano wyjechaliśmy w kierunku stolicy. W ten dzień IPN zapewnił nam atrakcję, którą była zwiedzanie zapomnianych miejsc w Warszawie. Następnego dnia rano, już w garniturach, udaliśmy się na główne posiedzenie Sejmu Dzieci i Młodzieży. Obrady przebiegły pomyślnie. Jak co roku, nie odbyło się bez małych skandali. Przeciwnicy uchwały mieli przygotowane gwizdki aby zakłócić obrady, lecz nie udało im się to, ponieważ zostały one odebrane przy wejściu do Sejmu. Ostatecznie uchwała została przyjęta ponad 400. Głosami poparcia. Podsumowując, Sejm Dzieci i Młodzieży to projekt w którym można się wykazać, a przy tym zdobyć doświadczenie oraz zafundować sobie niezapomniane przeżycia.

~ Tobiasz Kansik
Stypendia Burmistrza Olesna oraz nagrody za osiągnięcia w roku szkolnym 2016/2017 rozdane.
2. Kansik Tobiasz – bardzo dobre wyniki w nauce – średnia ocen 5,50, poseł XXIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży;


KTO JESZCZE PAMIĘTA?
Florian Antoni Budniak – „Borsuk”, „Halicz”, „Andrzej” - profesor, leśnik, żołnierz Września, kapitan Wojska Polskiego, członek Armii Krajowej. Prawdziwy Polak i patriota. Urodził się 17 czerwca 1910 roku w Boroszowie na Śląsku Opolskim. Rodzice: Franciszek – żołnierz I wojny światowej, leśniczy w Sarnicach i Maria z domu Grzęda.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Florian_Antoni_Budniak
https://www.google.pl/search?q=Florian+Budniak&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b&gfe_
rd=cr&ei=pXHTWPrZFPLM8geMpLK4CwZwiad I batalionu 74 pp. W środku w drugim rzędzie dowódca 2. kompanii
kpt. „Andrzej” (Florian Budniak), w prawo por. „Łeb” (Skoczyński), pchor. „Sznapsik” (Andrzej Konarski), pozostali NN.
wyszukała: Elżbieta Kowalska

Dziękuję za informację o Florianie Budniaku. Niestety nie ma o nim żadnej wzmianki w księdze chrztów, a powinno być, skoro urodził się w Boroszowie! Może była to ewangelicka rodzina,  co jest bardzo mało prawdopodobne! Może został ochrzczony w Oleśnie, ale z tego czasu nie ma tam  ksiąg metrykalnych. 
                                                                                                                                                ksiądz Bernard Joszko


Przy tradycyjnym skubaniu pierza zorganizowanym przez Anielę Gorzołka byłem wystarczająco długo by zrobić zdjęcia i wspomnieć dzieciństwo. Zauważyłem, że tak jak przed laty mojej mamie, tak i teraz, robota paliła się kobietom w rękach. Nie zważały przy tym na łatwopalność materiału! Opowieściom różnych historii, żartom i jak to przy takich okazjach bywa, zwykłego plotkowania nie było końca. - Norbert Krawczyk


Także Krystyna Kajda w ramach umilania zimowych popołudni zaprosiła grupę Pań do wyskubania pierza.
zdjęcia: Sławomir Korzonek
Felieton Marka Szołtyska świetnie oddaje także atmosferę boroszowskich wyszkubków!


http://slask.onet.pl/szkubki-czyli-darcie-pierza-na-slasku-felieton-marka-szoltyska/4h4ej


WCIĄŻ O NIM PAMIĘTAMY


Paweł Tkocz – urodzony 30 grudnia 1912 roku w Orzepowicach koło Rybnika, wyświęcony 12 maja 1940 roku w Krakowie. Studia teologiczne odbył w latach 1936-1939 na Uniwersytecie Jagielońskim, a następnie w seminarium u księży salwatorianów na Zakrzówku. Po wojnie przeszedł do diecezji. Dnia 10 lipca 1948 roku został administratorem parafii św. Rodziny w Gliwicach. Proboszczem parafii Biskupice został 3 marca 1951 roku, a 7 marca objął parafię i pracował tutaj przez blisko 30 lat. W czasie swojej pracy dokonał generalnego remontu kościoła św. Jadwigi i częściowego remontu kościoła św. Marii Magdaleny w Boroszowie. Wiele też prac zostało wykonanych przy kościele św. Jacka. W swojej pracy duszpasterskiej szczególny nacisk kładł na katechezę dzieci i młodzieży. Warto odnotować, że w 1957 roku ks. Tkocz przygotował z młodzieżą pozaszkolną sztukę teatralną opartą na czwartym przykazaniu pt. „Czcij Ojca”. W przedstawieniu brało udział 21 osób. Sztuka ta była wystawiana nie tylko w parafii ale w kilku okolicznych miejscowościach.
Ks. Tkocz miał szczęście w czasie swego duszpasterzowania prowadzić trzech młodych parafian do ołtarza Pańskiego jako kapłanów. Szczególnie ciężki okres jego pracy w Biskupicach to lata pięćdziesiąte i sześćdziesiąte, kiedy trwała ostra walka państwa z Kościołem. Ks. proboszcz Tkocz zawsze stał zdecydowanie w obronie wolności misji Kościoła, a szczególnie mocno bronił własności parafialnej. W tych sprawach był nieustępliwy, co ściągnęło na niego wiele szykan i zniewag ze strony władz. Nie bał się przy naruszaniu praw Kościoła kierować pisemnych skarg nawet do najwyższych władz partyjnych. Miał wiele nieprzyjemności z Urzędem Finansowych z Olesna, za niepłacenie czynszu za budynki parafialne, które po II wojnie światowej na Ziemiach Zachodnich zostały przez państwo upaństwowione jako „poniemieckie”. Za nieuiszczenie tegoż czynszu, 5 stycznia 1960 roku, przeprowadzono na plebanii egzekucję komorniczą. Miała ona bardzo nieprzyjemny przebieg. Szukano najpierw „kosztowności” w prywatnym mieszkaniu proboszcza, a kiedy tam takowych nie znaleziono, zabrano z kancelarii parafialnej kasę pancerną. Do komisji komorniczej należeli: kierownik wydziału komorniczego Paweł Wiechuła, egzekutor Stefan Zając i jeden milicjant. Przy akcji byli obecni miejscowy sołtys Paweł Kopyto i radni: Ryszard Wodara i Ignacy Wichary.
W tamtym czasie wiele razy proboszcz był dręczony odwiedzinami milicji i innych urzędników. Często wcześniej ostrzeżony, ukrywał się u rodziny Wilhelmów w Boroszowie. Raz nawet przez trzy dni przebywał poza plebanią, kiedy poinformowano go, że znajdowali się przed nią ludzie ówczesnej władzy, którzy czekają na niego. W czasie swego duszpasterzowania będąc nieugiętym w obronie spraw parafialnych musiał przeżyć wiele przykrych rozpraw sądowych.
Pod koniec 1979 roku ciężko zachorował. Zmarł 8 lipca 1980 roku u swoich krewnych w Rybniku. Tam został pochowany na miejscowym cmentarzu.
(Wypis z książki ks. Bernarda Joszko pt. Parafia Biskupice koło Olesna. Z dziejów kultury i życia religijnego.)
- Kiedy zostałem przydzielony do posługi kapłańskiej w Biskupicach nie było tam już ks. Tkocza – wspomina ks. Bernard Joszko. - Planowałem spotkanie z nim ale nie zdążyłem poznać księdza osobiście. Był on wprawdzie na mojej prymicji w Oleśnie ale wiem to tylko ze zdjęcia.
A koniec jest początkiem i nową nadzieją…
Ks. dr. Paweł Tkocz gdy ogarnęła go choroba, powrócił do domu rodzinnego w Rybniku. Tam opiekowała się nim bratanica Krystyna Wieczorek wraz z mężem Gerhardem. W domu rodzinnym był pod opieką lekarską, duszpasterską i rodzinną. Zmarł 08.07.1980r. w Rybniku.- Przygotowany wcześniej krótki opis życia księdza doktora Pawła Tkocza powstał na podstawie wspomnień rodzinnych, przekazanych od zmarłych rodziców i starszego rodzeństwa – opowiada Krystyna Wieczorek, bratanica księdza. - Członkowie rodziny, którzy żyli w tamtym czasie mogli by więcej na temat dziadków i wujków powiedzieć, ale zmarli dawno temu. W rodzinnych Orzepowicach zostałam tylko ja i siostra Teresa. Urodziłyśmy się później i wujka pamiętamy tylko jako kapłana. Najmłodsza bratanica księdza urodziła się cztery lata po prymicjach. Rodzice ks. Tkocza byli gospodarzami. Siebie i dziewięcioro dzieci utrzymywali z ciężkiej pracy na roli. Wraz z mężem Gerhardem opiekowaliśmy się księdzem Pawłem Tkoczem po powrocie do domu rodzinnego. Był ciężko chory na cukrzycę i częściowo sparaliżowany po wylewie. Mimo naszej troskliwości choroba szybko postępowała. Po krótkim czasie zmarł. Po śmierci zajęliśmy się pogrzebem wujka, Wspomnienia i słowa podziękowania w czasie uroczystości pogrzebowych wygłosił w imieniu rodziny ksiądz Konrad Szweda, kuzyn zmarłego.
Wujek przyjaźnił się z pochodzącym z Boroszowa księdzem Alojzym Jurczykiem, który odwiedzał nas także po jego śmierci.W zbiorach rodzinnych pozostały nieliczne stare fotografie dokumentujące historię księdza Pawła Tkocza.
Wyjazd na prymicje z domu rodzinnego.


W czasie odprawiania mszy świętej.


Pogrzeb Teodora Tkocza 1960r, na zdjęciu Ks. Dr. Paweł Tkocz (brat) i Ks. Prałat Konrad Szweda (kuzyn).


W ogrodzie podczas prac przy pszczołach.
Grób na cmentarzu parafii Matki Bożej Bolesnej w Rybniku.
SIT PORTA COELI (brama światów przez, którą przechodziło się do chwały niebiańskiej) – swobodne tłumaczenie słów.- niech ci brama otwartą będzie.

- Księdza Pawła Tkocza pamiętam jako naszego proboszcza – wspomina Norbert Krawczyk (lat 55) z Boroszowa. - Ksiądz prowadził przy plebanii gospodarstwo. Hodował owce, drób, pszczoły. Nie było problemów z koszeniem trawy wokół plebanii. Uprawiał działkę i miał dużo własnej karmy dla zwierząt. Zdarzało się, że prosił parafian aby przywieźli mu paszę. Bywało, że tata zabierał mnie gdy jechał do księdza i zawoził mu np. buraki. Ksiądz zawsze kojarzył mi się z noszonym na głowie dużym kapeluszem.

Zebrał i opracował: Stanisław Banaśkiewicz


Ze wspomnień Herberta Schneidera zamieszkującego w Eggenstein-Leopoldshafen /Niemcy/.
Herbert Schneider z żoną Marią w czasie uroczystości strażackich w Boroszowie.
Im jestem starszy, tym częściej wspominam młodość. To chyba naturalne dla wszystkich ludzi! Teraz też bardziej rozumiem swoją matkę Katarzynę Schneider zd. Wodarczyk. Urodziła się w dniu 21 lutego 1901 roku w Boroszowie. Wraz z mężem prowadziła tam gospodarstwo rolne. Przez długie lata wysłuchiwałem opowieści mojej mamy. Z sentymentem wspominała swoją młodość. Zawsze też opowiadała o rosnących w Broszowie starych dębach i drewnianym, zabytkowym kościółku.
Wspominaliśmy też dziadka, który był bardzo uczynny i postępowy jak na swoje czasy.
Dziadek Fryderyk Wodarczyk, interesował się bardzo życiem swojej wioski. W okresie zimy, a zimy bywały bardzo mroźne, zaprzęgał konie do sań, przygotowywał słomę, wkładał pomiędzy nią gorącą cegłę, która dodatkowo ogrzewała. Dzieciom, które z własnej inicjatywy zawoził do szkoły w Oleśnie było cieplej. Normalnie dzieci musiały chodzić do Olesna pieszo. Wieczorem jechał ponownie i przywoził dzieci do domu. Były to ciężkie czasy. W lecie nauki w szkole nie było gdyż dzieci musiały pomagać swoim rodzicom w polu.
Ponieważ pola i łąki były bardzo mokre i w okresie deszczowym nie można było ich uprawiać, mój dziadek wykonał melioracje łąk i pól. Już przed stu laty umożliwił innym chłopom odwodnienie pól. Dopiero po osiemdziesięciu latach okazało się, że melioracja zaprowadzona przez mojego dziadka była przestarzała i znów łąki i pola zalewała woda.
Mój dziadek był nie tylko pomysłowy ale i odważny w swoich poczynaniach.
Pewnego dnia właściciel posiadłości zatrzymał mu gęsi, które znajdowały się na jego polu zbierając ziarnka po żniwach. Zatrzymał te gęsi uznając, że będą rekompensatą za „wyrządzoną szkodę”. Prawo było po stronie „pana”, a ponadto wszyscy się go bali. Przypadek chciał, że krótko po tym zdarzeniu na polu mojego dziadka znalazły się konie właśnie tego właściciela. Pasły się na dziadkowej łące. Dziadek zatrzymał konie i powiedział, „jeżeli mi oddasz moje gęsi, oddam konie”. Właściciel majątku nie miał innego wyjścia. Oddał gęsi. Dziadek zwrócił konie. Od tego czasu miał duży respekt przed moim dziadkiem zwanym „starym Fryderykiem”.
Gdy nadszedł czas, dziadek przekazał synowi całe gospodarstwo. Nie chciał jednak patrzeć jak inni rządzą na jego gospodarstwie. Opuścił Boroszów i wybudował dla siebie, żony i córki nowe gospodarstwo w Oleśnie przy ulicy Opolskiej.
Herbert Schneider wraz z żoną Marią często bywają w Polsce. Odwiedzają wtedy także Boroszów. Chodzą do kościoła i do parku, w którym rosną pomnikowe dęby.
Niejednokrotnie gdy wspominam swoją mamę i jej umiłowanie do ziemi boroszowskiej marzę by znalazł się ktoś, kto posadzi nowe dęby w miejsce tych, które pousychały już. Jedno z takich drzew można by poświęcić pamięci byłych mieszkańców Boroszowa. Tych rozproszonych po świecie w latach odległych, ale też wyjeżdżających obecnie.
Wysłuchał Stanisław Banaśkiewicz foto. N.Krawczyk


ZNANY BOROSZOWIANIN


Wspomnienie o ks. Alojzym Jurczyku

Ksiądz radca Alojzy Jurczyk proboszcz największej parafii Raciborza - Urodził się 29 maja 1933 r. w Boroszowie koło Olesna jako syn Franciszka i Agnieszki zd. Kubosch. W dniu 5 czerwca 1933 roku został ochrzczony, a w dniu 6 października 1942 roku przyjął sakrament bierzmowania. Zawsze podkreślał, że z domu wyniósł dobre wychowanie katolickie. Po maturze, w 1952 r., wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Nysie razem z m.in. obecnym ks. abp. Alfonsem Nossolem. Święcenia kapłańskie otrzymał, 23 czerwca 1957 r., w Katedrze Opolskiej z rąk ks. bp. Franciszka Jopa. Pracę duszpasterską rozpoczął w parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Opolu-Królewskiej Nowej Wsi. Przez kilka następnych lat był wikariuszem u św. Jacka w Bytomiu, a potem w Grudyni Wielkiej. Niedługo potem został tam mianowany administratorem. Te nowe, trudne obowiązki młody jeszcze kapłan potraktował jako wezwanie i już wtedy wykazał się wielkimi zdolnościami organizatorskimi i gospodarczymi. Między innymi dlatego ks. biskup w 1976 r. powierzył mu większą parafię p.w. Trójcy Świętej w Korfantowie. Z dniem 17 października 1976 r. został mianowany proboszczem par. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Raciborzu i uroczyście wprowadzony na urząd. Parafią kierował przez 29 lat i nie ma wiernych, którzy nie potwierdziliby, że był dobrym gospodarzem. Proboszcz dbał o swą parafię, zarówno duchowo, jak i od strony gospodarczej, np. zmierzył się z budową plebanii i domu katechetycznego. Z tego okresu parafianie zapamiętają go jako aktywnego i dobrego spowiednika oraz kaznodzieję. Był człowiekiem bardzo wrażliwym na ludzką krzywdę i biedę. Często śpieszył z pomocą materialną ludziom potrzebującym. Znał i kochał swoich parafian, był ich gorliwym duszpasterzem. Jego kazania z wątkami historii parafii i dygresjami na temat osobistych doświadczeń do dzisiaj są komentowane. Nigdy nie prosił z ambony o pieniądze na kościół. W dniu 29 maja 1993 roku otrzymał godność Radcy Duchownego.
Odejście księdza, poprzedziły trzyletnie zmagania z chorobą nowotworową. Zmarły proboszcz przebywał w różnych szpitalach, a po powrocie z kuracji starał się natychmiast włączać w życie parafialne. Zdawał sobie sprawę z rozwoju choroby, ale ciągle żył chrześcijańską nadzieją, że dane mu będzie powrócić do zdrowia. W uroczystość Bożego Ciała 72-letni ksiądz Jurczyk niósł monstrancję do pierwszego ołtarza. Był słaby fizycznie, ale mocny duchem, długo wodził wzrokiem za oddalającą się procesją wiernych. Wydawał się pogodzony z chorobą, ale i pogodny, nikt nie spodziewał się, że to będzie jego ostatnie procesyjne wyjście z wiernymi.
Tydzień przed śmiercią jego życzeniem był powrót do domu przy ul. Wczasowej. Przyjął wielu parafian, znajomych i przyjaciół. Miał świadomość, że widzi ich ostatni raz. Żegnał się z nimi, przepraszał, prosił o modlitwę, błogosławił. Kilka tygodni wcześniej ostatni raz odwiedził groby krewnych w rodzinnej miejscowości.


Cmentarz w Boroszowie. Groby rodziców i braci ks. Jurczyka
fot. Norbert Krawczyk
Zmarł w piątkowy wieczór, 15 lipca 2005 roku. Wcześniej sam wskazał miejsce swojego pochówku na cmentarzu "Jeruzalem", a do wiernych zwrócił się słowami testamentu: "Parafianom serdecznie dziękuję za życzliwość okazywaną i współpracę w wielu inwestycjach parafialnych. Proszę o pamięć modlitewną i odwiedzanie mojego grobu, gdyż rodzinę mam daleko".W dniu Święta Zmarłych kapłani i wierni nie zapominają o swoim zmarłym proboszczu. Modlą się przy jego grobie i stawiają znicze.

W dzień Wszystkich Świętych na skromnym grobie z prostym drewnianym krzyżem, tuż obok ukrzyżowanego Chrystusa, stoją kwiaty i płoną znicze. Co chwilę ktoś przystaje, przyklęka, by zmówić "Wieczny odpoczynek", tak jak życzył sobie ksiądz proboszcz Alojzy Jurczyk.Około trzy tysiące wiernych zgromadził, 20 lipca, pogrzeb śp. ks. Alojzego Jurczyka, wieloletniego proboszcza parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Raciborzu. Mszę św. żałobną sprawował ks. bp Jan Kopiec.


W rocznicę śmierci, przy grobie księdza Alojzego Jurczyka odprawiono Mszę Świętą.

Wybrał Stanisław Banaśkiewicz. Zdjęcia z cmentarza i pogrzebu ze zbiorów Parafii NSPJ w RaciborzuPośród zgromadzonych przez byłą mieszkankę Boroszowa Helenę Solarz zd. Jurczyńska pamiątek, zachował się obrazek z mszy prymicyjnej pochodzącego z Boroszowa księdza Alojzego Jurczyka.


Jadwiga Haładyn zd. Jurczyk urodzona w 1937 roku, zam. Kozłowice, jest jedyną żyjącą z rodzeństwa ks. Alojzego Jurczyka.
W zamieszkującej w Boroszowie rodzinie Franciszka i Agnieszki Jurczyków urodziło się dziesięcioro dzieci. Sześciu synów i cztery córki. Syn Alojzy urodził się w 1933 roku jako czwarte dziecko. Dzieci wychowywano w głębokiej wierze katolickiej. Ojciec zachęcał dzieci do codziennej wieczornej modlitwy różańcowej. Modlitwę najczęściej prowadziły najstarsze dzieci.
- W tym czasie wielodzietność była powszechna - opowiada Jadwiga Haładyn. - Rodzice bardzo się starali by dzieci żyły dostatnio. Do prac domowych włączano wszystkich. Wszystkie dzieci uczyły się w szkole. Największe zdolności wykazywał Alojzy. Sytuacja materialna rodziny pogorszyła się najbardziej pod koniec II wojny światowej. W styczniu 1945 roku naszego ojca zabrali "Ruscy". Wrócił w 1947 roku, okazało się, że przymusowo pracował w Rosji. Po wkroczeniu Ruskich do Boroszowa zabrali nam bydło, a świnie wybili. Zabrali też konia. Uciekał od nich cztery razy i wracał do domu. Mama musiała sobie radzić sama. My jako dzieci musieliśmy pomagać w pracach gospodarczych. Chodziliśmy też do lasu na jagody i grzyby, mieliśmy co jeść.
Wszystkie dzieci w rodzinie wyuczyły się jakiegoś zawodu. Tylko Alojzy podjął naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Oleśnie. Uczył się bardzo dobrze. Po ukończeniu proponowano mu wyjazd na studia do Związku Radzieckiego. Odmówił.
- O tym, że Alojz podjął studia w seminarium dowiedziałam się znacznie później - kontynuuje Pani Jadwiga. - W tamtym czasie, ówczesne władze źle patrzyły gdy ktoś chciał się uczyć za księdza. Rodzice nie wtajemniczali więc nas co do planów dalszej nauki naszego brata.  On sam też nie dał tego po sobie poznać. Jako chłopak był  "normalny" i chodził z nami na zabawy taneczne. Pamiętam, że kiedyś gdy Alojz już jako student przyjechał do domu na urlop, to przyjechali ubecy i przez trzy godziny go "maglowali". Nie dał się przekonać do porzucenia studiów teologicznych w Nysie. Klerycy chodzili ładnie ubrani. Brat zawsze po pobycie w domu zabierał dużo białych koszul. Często prałam je i prasowałam dla niego. Gdy miałam szesnaście lat zmarł nasz ojciec.
Po śmierci ojca jego obowiązki spadły na starszych synów. Przerwy wakacyjne Alojzy spędzał w domu rodzinnym. Był chętny do pracy fizycznej i bardzo dużo pomagał w gospodarstwie. Już jako ksiądz, Alojzy Jurczyk utrzymywał ścisły kontakt z rodzeństwem. Często ich odwiedzał i to nie tylko od święta. W czasie rodzinnych uroczystości wielokrotnie koncelebrował msze święte.
Moja opowieść

Opowieść Zbigniewa Świcarza pokazuje jak zmieniają się ludzkie losy, a działalność mieszkańców wpływa na rozwój miejscowości.Zbigniew Świcarz – był aktywnym animatorem i społecznikiem na rzecz Boroszowa i jego mieszkańców.

Moi rodzice przybyli do Boroszowa jako osadnicy z ziemi tarnopolskiej. Otrzymali gospodarstwo rolne jednak bez budynku mieszkalnego. Zamieszkiwali w budynku wraz z rodziną Jurczyńskich i Anczurowskich. Gdy miałem 9 lat w wypadku zginął mój ojciec. Wcześnie musiałem wydorośleć. Budowę domu mieszkalnego, w którym obecnie zamieszkuje moja rodzina podjąłem sam. Wspierała mnie matka i ojczym.
W okresie mojej młodości pracy nikomu nie brakowało. Rozrywkę musieliśmy sobie organizować sami. Z okresu dzieciństwa doskonale pamiętam były park dworski, a w nim gruzy pałacyku zwanego „Villa”. W późniejszym czasie, z opowiadania starszych mieszkańców dowiedziałem się, że pałacyk został rozszabrowany, a później podpalony przez mieszkańców wsi. Wymieniano nazwisko podpalacza. Może to plotka gdyż do dziś oficjalnie nie mówi się o tym. Bywalcy pałacu rozpoznali jednak u kogoś, znajdujący się w nim wcześniej dywan. Niektórzy sugerowali, że pałac został spalony w czasie „przetaczania się frontu”. Trudno w to uwierzyć gdyż w żadnej z pobliskich miejscowości pałaców nie zniszczono.
Także z czasów dzieciństwa pamiętam, że mieszkańcy organizowali w parku imprezy rozrywkowe i taneczne. Do grona aktywnych należała moja siostra Krystyna. Także: Marcin Sołyga, Paweł Foryta, Rysiek Białkowski, Heniek Więcławik, Walek Jurczyk, nie przypominam sobie wszystkich.Wcześniej park został uporządkowany. Później trochę zaniedbano go i aleje pozarastały krzakami. Z czasem to my przejęliśmy organizację rozrywki dla mieszkańców. Ponownie zainicjowałem przywrócenie parku społeczności lokalnej. Zdecydowaliśmy, że gruzowisko po pałacu uporządkujemy. Już wcześniej część cegieł została zabrana i wykorzystana przez mieszkańców jako materiały budowlane. Gruz częściowo wykorzystano przy budowie nowej hali na terenie mieszalni pasz. Pozostałą część wrzuciliśmy do piwnic popałacowych, przez wykute w stropie otwory.
Marek Solarz z żoną Teresą, Joanna Solarz i Grażyna Sowizźral pamiętają czasy świetności parkowej estrady
Zostawiliśmy podjazd umacniając go murem od strony gdzie był pałac. Tak powstała scena. Teren po budynku wybetonowaliśmy tworząc „płytę” do tańczenia. Z boku wznieśliśmy niewielki budyneczek służący jako pomieszczenie magazynowe. Rozpoczęliśmy organizowanie dochodowych imprez, głównie zabaw. Wychodziło nam. Dochody pozwalały na finansowanie działalności Ludowego Zespołu Sportowego. Tworzyliśmy zgrany zespół w skład, którego wchodzili: Bernard Bartoszek, Janusz Stocki, Teodor Stefan, Rysiek Wrzeszcz, Bronek Pacek, Kazik Kościelny, wspomagali nas inni rówieśnicy.
Pracowaliśmy przy wznoszonej w czynie społecznym remizie strażackiej i świetlicy wiejskiej. Po zakończeniu budowy współfinansowaliśmy zakup sprzętu niezbędnego w dalszej działalności. Przenieśliśmy tam część z organizowanych imprez. Świetnie układała się współpraca z klubową Władysławą Krąpiec. Gdy my dorastaliśmy i ograniczały nas nowe obowiązki uaktywniała się grupa młodszych, liderowała im Krystyna Kajda.
Już w późniejszym okresie kiedy prowadziłem działalność gospodarczą moje społecznikowskie pasje nie pozwoliły zapominać o współmieszkańcach. Organizowałem bezpłatne festyny, sylwestrowe pokazy sztucznych ogni. Na festyny z okazji dnia dziecka zapraszałem dzieci z Państwowego Domu Dziecka w Sowczycach, przygrywała im orkiestra dęta. Sponsorowałem różne poczynania, także lokalne. 
Kiedy poproszono mnie o wykonanie tablicy informacyjne do kościoła, od razu wykonałem trzy. Dla każdego kościoła w naszej parafii. Postawiłem dwa słupy z platformami na bocianie gniazda. Bociany interesowały się tymi miejscami lecz gniazda nie wybudowały. O wielu poczynaniach nie chcę nawet wspominać. Może ludzie pamiętają je jeszcze?
Pasjonowała mnie lokalna historia. Zbierałem zdjęcia i informacje o wydarzeniach. Część zdjęć z moich zbiorów udostępniłem księdzu Bernardowi Joszce, który pisał książkę o historii naszej parafii. Ja udokumentowałem także działalność mojego zakładu „Borex” i zajazdu „Na rozdrożu”.W dniu 28.11.1990 r. pracowałem jeszcze w mieszalni pasz. Mimo to zarejestrowałem firmę "Borex". Był to zakład stolarski wykonujący prace zlecone. Zaczęło się od produkcji drewnianych palet.
W miarę rozwoju działalności, rozbudowywałem też zakład stolarski. Ciągle był on ubogi ale podstawowa produkcja mogła być prowadzona z sukcesem.
Rozwijając działalność zakładu stolarskiego dokonywałem ciągłych modernizacji. Maszyny sprowadzałem nawet z Holandii. Cieszyłem się, Zadowoleni byli także zatrudniani u nas pracownicy. Weszliśmy w etap współpracy z renomowanym zakładem meblarskim "Kler" z Dobrodzienia.
W oddali, przed linią drzew widać plac z zaniedbanym budynkiem. Miejsce przy ruchliwej trasie świetnie nadawało się pod inwestycję.
Zakupiłem stary, znacznie zniszczony już budynek, w którym kiedyś był sklep, a jeszcze wcześniej karczma. Miałem plany! Środki finansowe nie pozwoliły mi na natychmiastowe podjęcie remontu.
Od strony zaplecza, budynek wyglądał jeszcze gorzej.
Z czasem zapadła decyzja. Remont będzie nieopłacalny.
W miejscu byłej karczmy wybudowałem więc nowy obiekt. a w nim, podjęliśmy działalność gastronomiczną. Ruszyliśmy z rozmachem.
Wizerunek Boroszowa zmienił się. Na skalę lokalną było to wydarzenie.
W dniu 30.05.1993 r. po raz pierwszy zorganizowałem festyn z okazji "Dnia dziecka". Zaprosiłem dzieci z Państwowego Domu Dziecka w Sowczycach. Dla wszystkich przygotowano poczęstunek. Uważałem, że dobrem, należy się dzielić. Któż bardziej mógł sobie na to zasłużyć? Dla mnie była to podwójna radość, w czasie trwania tej imprezy urodził się mój pierwszy wnuk Kamil.Do zabawy przygrywała orkiestra dęta z Borek Wielkich.
Sponsorowałerm też szereg lokalnych imprez. Dziś przypominają o tym podziękowania.


W okolicznych miejscowościach kultywowana była tradycja objazdu z krzyżem.  na koniach pól i modlitwy o urodzaje, tzw. "Krzyżoki". Zaproponowałem rozszerzenie tradycji także na teren Boroszowa.
Wielkanoc 1999 r. "Krzyżoków" gościłem w swoim zajeździe. Dla wszystkich podano poczęstunek.
Sam także kupiłem sobie konia. To niezapomniany epizod w moim życiu.
W każdej wolnej chwili pomagałem w barze. Rajcowało mnie to! Szanowałem pracowników. Przyjęcia i wycieczki były formą podziękowania za ich lojalność i trud. Nie wiem czy wszyscy o tym pamiętają!
Moi pracownicy uczestniczyli w rozgrywkach "ligi zakładowej". W dniu 27.11.1997 r. wywalczyliśmy nawet puchar oleskiego burmistrza. Był to wystarczający powód do świętowania.
Z Klubem Weterani Olesno  związany jestem nadal. Przyjaźnimy się, spotykamy się by pograć w piłkę, wymienić doświadczeniami i zrobić coś dla społeczności, w której przyszło nam żyć.
Wiele w moim życiu prywatnym i zawodowym zmieniło się, Aktualnie, czasowo mieszkam i pracuję w Warszawie. Moją działalność na rzecz Boroszowa i jego mieszkańców zweryfikuje historia.

Zdjęcia z kroniki działalności rodzinnej firmy "BOREX" i zajazdu " Na rozdrożu"


Rację musi mieć żonaW 2010 roku małżonkowie Anna i Alojzy Stencel z Boroszowa otrzymali medale z okazji 55 rocznicu pożycia małżeńskiego. Uroczystości przewodniczył burmistrz Olesna Sylwester Lewicki. Nie zabrakło też księdza Bernarda Joszki, proboszcza tak szacownych jubilatów.
Anna i Alojzy Stenclowie pochodzą z Boroszowa. Uczyli się w jednej szkole. Wojna rozdzieliła ich na blisko dwa lata. Później mieszkali blisko siebie. Alojzy był coraz przystojniejszy, a już jego falista fryzura była zniewalająca. Pani Anna zakochała się z wzajemnością. Pobrali się w dniu 08 listopada 1954 roku. Uczucie było tak silne, że nawet w żartach nigdy nie powiedzieli sobie, że się rozwiodą, choć stan taki stawał się coraz modniejszy.
Na początek mieli tylko swoje ręce. Anna była jedynaczką. Rodzice kształcili ją by mogła być pomocną dla każdego z nich. Radziła więc sobie dobrze. Od dziadków otrzymała gospodarstwo. Zabudowania były „pod strzechą”. Alojzemu, praca także nie była straszna. Wybudowali nowy dom i budynki gospodarcze.Miłość i wspólny trud, z czasem związały ich jeszcze bardziej. Wychowali także troje dzieci. Kiedy nadszedł czas, gospodarstwo przekazali synowi. Zawsze byli radośni i życzliwi dla innych. Mimo osiemdziesiątki humory nadal im dopisują. Ze zdrowiem bywa różnie. Lecz nie załamują się.

Czy jest recepta na wspólne szczęście? Pewnie jest, ale my jej nie znamy! Miłość, wiara, radość z dnia codziennego, tolerancja i ustępliwość w naszym przypadku sprawdzały się – mówi pani Anna. Potwierdza to pan Alojzy, dodając „ale ja nie miałem nic przeciwko temu by racja zawsze była po stronie żony”. Uśmiech Anny potwierdza, że tak właśnie było. Może znaczenie miało to, że Anna była nieco starsza i potrafiła odpowiednio pokierować swoim mężczyzną?Mieszkańcy wsi już wcześniej gratulowali im i odśpiewali sto lat w zdrowiu, szczęściu, pomyślności! To oni wystąpili z inicjatywą wyróżnienia  szczęśliwych małżonków. W urzędach zapomniano już o ich jubileuszuDopiero w domu, na spokojnie można obejrzeć wszystkie otrzymane prezenty i zdjęcia, które przypominają o tej niepowtarzalnej uroczystości.Chociaż dochowali się piętnaściorga wnuków i dziewięcioro prawnuków mieszkają sami. Mają dużo czasu dla siebie,  jest im dobrze i są szczęśliwi.POWRÓT